Güncel

Google Android Deprem Uyarıları Sistemini Başlatıyor

Google, Nisan ayında Yunanistan ve Yeni Zelanda için etkinleştirdiği Android Deprem Uyarıları Sistemi aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yedi ülke için de etkinleştirildi. Google Play hizmetleri tarafından desteklenen bu sistem telefonun ivmeölçerini kullanarak depremlerin oluşturduğunu P dalgalarını algılar. P dalgaları algılandıktan sonra cihazınız tarafından Google’ın deprem algılama sunucusuna özel adresinizi içermeyen, sadece şehir bazında bir konum gönderilir.

Google Android Deprem Uyarıları Sistemi
Bu Sistem Sayesinde Cihazınız Adeta Sismograf Gibi Çalışıyor

Daha sonra Android Deprem Uyarıları Sistemi tarafından yıkıcı S deprem dalgasına karşı konumu ve büyüklüğü içeren yüksek sesli bir bildirim gönderilmeden önce şirket tarafından raporun doğruluğu tespit edilir. Bunların ardından ekranınızı kaplayan bir bildirim alırsınız. Google’ın küreselleştirmeyi planladığı bu sistem artık Türkiye, Kırgız Cumhuriyeti, Kazakistan, Filipinler, Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan için kullanılabilir.

Android Deprem Uyarıları Sistemi Geçen Seneden Beri Test Ediliyor

Google, bu uyarı sistemini deprem riskinin en yüksek olduğu bölgelerden başlayarak riskin daha az olduğu diğer bölgelere doğru kullanıma sunarak gelecek seneye küreselleştirmiş olmayı hedefliyor. Ayrıca şirket bu konuda hedefinin, dünyanın en büyük deprem algılama ağını oluşturmak olduğunu söylüyor. Kullanıcıların ise Android Deprem Uyarıları Sistemi’nden yararlanabilmek için Google Play hizmetine sahip Android cihazlar kullanılması gerekiyor.

Android cihaz sahipleri, cihazın Ayarlar’ından Konum’u seçip oradaki Gelişmiş ayarlardan Deprem Uyarıları’nı bulup devre dışı bırakabilir. Google’ın Nisan ayında iki ülkede bildirim göndererek başlattığı bu yeni uygulama, aslında geçtiğimiz yıldan beri test ediliyor. Daha önce, 2020 yılının Eylül ayında Los Angeles’ta yaşanan bir sarsıntının ardından şirket, sistemin yakaladıklarını paylaşmıştı. Android Deprem Uyarıları Sistemi afetlere karşı hazırlıklı olmak için hayati önem taşıyan bir uygulama oldu.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu