Güncel

Google Aramalarda Yeni Özellik Deniyor

Aktif bir Google kullanıcısıysanız, bazen Google aramalarında, belirli konu hakkında önerilen makalelerin bağlantıları ve sorgunun size ekranın üst kısmında bir dizi video gösterdiğini fark etmiş olmalısınız. Bu videolar Google’ın size yardımcı olabileceğini düşündüğü, aradığınız konuyla ilgili videolardır. Bu nedenle sayfaların bağlantılarıyla birlikte videolara da erişmenizi sağlar. Ancak, aramanız için o videoyu açmaya çalıştıysanız veya yanlışlıkla tıkladıysanız, sizi doğrudan videonun bağlı olduğu sayfaya veya web sitesine götürdüğünü bilirsiniz.

Google Arama Motorunda Yeni Özellik
Google Arama Motorunda Yeni Özellik Deniyor

Google Arama Motorunda Neden Yeni Özellikler Deniyor?

Google, yeni ve benzersiz özellikler sunarak ve bu alanı kullanıcıları için güvenli ve kullanıcı dostu hale getirerek arama motorunda değişiklikler yapmaya çalışıyor. Kısa bir süre önce Google, yukarıda bahsettiğimiz özellikte, Google Arama sonuçlarındaki bir videoyu tıklamanın sizi videoyu oynatmadan önce videonun ilişkilendirildiği web sitesine nasıl yönlendireceği konusunda bir değişiklik getirdi.

Google’ın şu anda test ettiği şey, Google’da aranan videoların oynatılmaya başlamadan önce ilgili web sitesine gitmek yerine doğrudan arama sayfasında oynatılmasına izin vermesidir. Bu, kullanıcılara yandaki videoyu dinleme avantajı sağlarken aynı zamanda ilgili makaleleri okumalarına da izin verir ve eğer yarı yolda videonun aradığınız bilgiyi size sağlamadığını düşünürseniz kapatabilirsiniz.

Bir makaleyi ayrıntılı bir şekilde görmek, o makalenin cevaplarınızı taşıyıp taşımadığına dair bilgi sağlayabilir. Bu özellik sizi her seferinde bir şey yapmaktan kurtaracak ve aynı anda bir makale okurken veya başka bir şey yaparken bir yandan video da açabilirsiniz.

Ancak bu özelliğe şu anda yalnızca birkaç arama için erişilebilir ve çoğunluk onu arama motorlarında göremez ve çoğaltamaz, bu da özelliğin hala test koşullarında olduğu anlamına gelir. Google’ın test varyasyonlarını daha önce Ocak 2019’da ve ayrıca önerilen klipler için Ağustos 2019’da gördük. Yani bu, bu testin başka bir çeşidi olabilir. Dolayısıyla özelliğin tam anlamıyla ne zaman sunulacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak
Videos to Be Played in Overlay on Search Results According to Google’s New Feature Test

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu