Güncel

Google Aramada Yeni Değişiklik

Google Arama Android ve iOS mobil uygulamaları için yeni bir tasarım sunmaya başladı. Google, renkleri ve tasarım temalarını, kullanıcıların dikkatlerini diğer unsurlardan başka yöne çekerek bilgilere odaklanmayı daha kolay hale getirmeye çalışıyor. İlk olarak, Google, orijinal Google Sans Yazı Tipini, çoğu yerde daha cesur boyut ve ağırlıkta kullandı; son değişiklik ile tasarım daha iyi görünüyor ve okuyucunun gözünü yormuyor. Aynı zamanda okuyucunun ilgili bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde taramasını sağlıyor.

Google Arama Yazı Tipi Değişikliği
Google Arama Yazı Tipi Değişikliği

Google Aramada Neler Değişti?

Şu anda Google Arama’da bir sorgu aradığınızda, sonuçlar ayrı kartlarda görünüyor. Bu, yeni tasarımda değişmeden kalıyor. Ancak sonuçlar soldan sağa daha fazla yayılıyor. Bu yayılma hali de sonuçların eskisinden daha iyi organize edilmiş görünmesini sağlıyor. Ayrıca artık genel görünüm daha az karmaşık olduğu için okuyucuların bir bakışta web sonuçlarına göz atması daha kolaydır.

Fark edilen bir diğer önemli değişiklik ise görsel olarak yükseltilmiş bir arama alanıdır. Bu, Google’ın logosu ve kullanıcı profili avatarına kıyasla onu daha belirgin hale getiriyor. Önceden, arama çubuğu açık gri ana hatlara sahipti. Şimdi ise hafif yükseltiye sahip olan bu alanlar arasında renk ayrımına gerek kalmıyor. Eskiden arama filtrelerinde sonuçlarda büyük harf kullanılıyordu şimdi ise arama sonuçları bulunduğu ülkenin ilk alfabesinin harf kullanımına bağlı bir şekilde görüntüleniyor.

Google Arama Yeni Dizayn
Google Arama Yeni Dizayn

Daha önce, örneğin bir TV şovu, film veya hayvan için bir arama yapıldığında sonuç, büyük bir başlık ile oldukça ayırt edilebilen bir bilgi paneli göstererek ad, kategori ve atlı karıncayı içeriyordu. Bu sorgu ile ilgili tüm bu bilgi paneli, göze çarpması için hafif renkte oluyor. Ancak şimdi, bu büyük bilgi paneli yuvarlatılmış köşeli resim galerisi ile birleştirildi. Böylece görsel olarak okunması daha kolay hale geldi.

Google’a göre, bu yeni tasarımda okuyucunun dikkatini önemli olan ve yan unsurlar tarafından dikkati dağılırken gözden kaçırılmaması gereken ilgili bilgilere bilinçli olarak yönlendirebilecek renkler kullanılmaya çalışılmıştır. Google, okuyucuların herhangi bir zorluk yaşamadan içeriğe odaklanmasına yardımcı olmak için tonlar ve daha açık gölgeler kullanmak yerine düz arka plan renkleri seçti. Bu yeni tasarım, mobil web, Android ve iOS Google uygulamaları için piyasaya sürüldü ve önümüzdeki birkaç gün içinde bütün kullanıcılara ulaşması bekleniyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu