Güncel

Google Arama’ya 1 Yeni Özellik Daha

Google arama yaparken bile kullancıların eğlenmesine yardımcı olan benzersiz bir özellik sunma fikrini ortaya attı. Google 2020 yılının başında Google Discover beslemesi arasında kısa bir video carousel özelliğini test etmişti. Deneme ve yanılma sürecinin ardından arama devi bu özelilği TikTok ve Instagram videolarının ayrı derlendiği carousel’lar ile mobil cihazlar için Google uygulamasında test ediyor.

Google Arama'ya Yeni Özellik Geliyor
Google Arama’ya Yeni Özellik Geliyor

Google Arama’ya Gelen Özelliğin Google Stories’den Farkı Nedir?

Karışıklık olmaması için bu videoların, Google Stories’e benzemediğini belirtmekte fayda var. Eskiden AMP hikayeleri olarak da bilinen Google Hikayeleri, Android ve iOS işletim sistemlerinde başlatıldı ve büyük medya kuruluşları ve yayıncılar tarafından yayınlanan kısa videoları içeriyor. Google Hikayeleri ile karşılaştırıldığında, Kısa Videolar şu anda ekran görüntülerinde göründükleri gibi TikTok veya Instagram gibi diğer platformlardan ilgili videoların derlemesidir.

Yeni Özellik ile İlgili Atılan Tweet’ler

Kullanıcılar Google bilgi tabanı kutusuna ve ardından çekirdeklere, En Popüler Haberler, Twitter Sonuçları, En İyi Sonuçlar, Fotoğraflar, Videolar ve diğer içeriklere kaydırdıklarında Google kısa bir video döngüsü ile karşı karşıya kalır. Ardından da Instagram ve TikTok videoları arka arkaya görünür. Asıl amaç, orijinal arama sayfasına dönmek için kullanıcıları Google’da tutmaktır. İnsanlar Google’da daha fazla etkileşime girecek ve arama yaparken Instagram ve TikTok’un derlediği videoların keyfini çıkarabilecekler.

Yine de Google, özelliğin ayrıntılarıyla ilgili daha fazla yorum yapmayı ve herhangi bir bilgi vermeyi reddetti. Ancak Google sözcüsü, TechCrunch’a bu özelliğin şimdilik sınırlı bir süre için sunulduğunu ve yalnızca mobil cihazlarda erişilebilir olduğunu bildirdi. Gelecekte, Google özelliği genişletmeyi planlıyorsa, en iyi sosyal medya videolarını indekslemek ve bunlara göz atmak için büyüleyici bir araç haline gelebilir.

Kaynak
A new search feature is implemented by Google that compiles different videos from social media platforms including Instagram and TikTok

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu