Güncel

Google Çevirinin Özellikleri Nelerdir?

Google Çevirinin özellikleri pek fazla bilinmiyor. Bu özellikleri öğrendikten yabancı dille ilgili problem yaşamıyorsunuz. Google bütün uygulamalarını farklı ve yeni özellikler ile güncelliyor. Bu yeni özellikleri bazen kullanıcılar fark edemeyebiliyor. Google Formlara geçtiğimiz günlerde gelen çok büyük bir özellik de oldukça az kişi tarafından biliniyor. Tüm dünyanın en çok kullandığı çeviri uygulamasını diğer çeviri uygulamalarından ayıran özellik ne?

İngilizce Türkçe Çeviri Dendiği Zaman Akla Gelen Google Çeviri
İngilizce Türkçe Çeviri Dendiği Zaman Akla Gelen Google Çeviri

Öncellikle Google diğer çeviri uygulamalarına göre daha farklı özellikler sunuyor. Ayrıca Google sunduğu özelliklerin dışında 170 dil seçeneği sunuyor. Bu özelliği başka bir çeviri sitesi ya da uygulaması sunmuyor. Çeviri uygulaması hem sunduğu hizmetler hem de dil seçeneğinin fazla olması sebebiyle diğer uygulamalardan ayrılıyor. Google’ın sunduğu hizmet ne kadar doğru çeviri yapabiliyor?

Çeviri sitesi kullanıcıları tarafından geliştiriliyor. Kullanıcılar bazı kelimeleri yanlış ya da farklı anlamlarda girebiliyor. Bu yüzden bazı çeviriler de hatalar olabiliyor. Çeviri yaptığınız zaman birkaç kez kontrol etmenizi öneriyoruz.

Google çeviri İngilizce dilinde hatalar yaşatabiliyor. Bir araştırmaya göre İngilizce metin çevirileri diğer dillerin çevirisine göre daha fazla hata veriyor. Hata vermesine rağmen Google Çeviri hala en çok kullanılan uygulamalar listesinde ve en çok kullanılan çeviri uygulamaları arasında yer alıyor. Google sunduğu çeviri hizmetini hem kendi sitesinde hem de uygulamak olarak veriyor.

Google çeviri indir diye arattığınız zaman hem iOS’ta hem de Android için ürettiği uygulamasını görebiliyorsunuz. Çeviri işlemlerini gün içerisinde çok kullanıyorsanız uygulamasını indirerek daha rahat işlemlerinizi halledebiliyorsunuz. Gelin hep beraber Çevirinin özelliklerini öğrenelim.

Google Çevirinin En Çok Kullanılan Özellikleri

İngilizce Türkçe çeviri dendiği zaman ilk akla gelen uygulama Google’nin sunduğu çeviri uygulaması oluyor. Herkesin kullandığı bu uygulamada nasıl bilinmeyen özellikler oluyor? Çeviri daha çok web sitesi üzerinden kullanılıyor. Kullanıcılar aramak istediği kelimeyi çevirdikten sonra diğer özellikleri ile pek ilgilenmiyor. Diğer özellikler insanların dikkatini çekmediği için ihtiyaçları olduğu zaman farklı uygulamalarda ücretli olarak kullanmak zorunda kalabiliyor.

1-) Kelime Ezberi Yapmak için Kullanabilirsiniz

Kelime Ezberi Yapmak için Kullanabilirsiniz
Kelime Ezberi Yapmak için Kullanabilirsiniz

İngilizce kelime ezberleme teknikleri diye arattığınız zaman önünüze ücretli birden fazla uygulama çıkıyor. Kelime ezberi yapmak istiyorsanız günlük hayatta en çok kullanılan uygulamaları ezberlemek en iyi teknikler arasında yer alıyor. Google size bu konuda çok büyük bir imkan sağlıyor. Anlamını merak ettiğiniz kelimeyi araştırarak öğrenmiş oluyorsunuz. Bu kelimeyi daha sonra da çalışmak istiyorsanız Google size farklı bir özellik sunuyor.

See kelimesinin anlamını bilmiyorsunuz ve çeviri de bunun anlamına baktınız. Ama unutmamak için her gün bunu tekrar etmeniz gerekiyor. Kağıt kalemle uğraşmadan Google sizin için bir tablo oluşturuyor. Bunun için resimde gördüğünüz gibi kelimenin yanında yıldız imgesine tıklamanız gerekiyor.

Bu imgeye tıkladığınız zaman kelimeyi favorilerinize eklemiş oluyorsunuz. Sayfanın en altında kaydedilenler sekmesi yer alıyor. Buna tıkladığınız zaman favoriye eklediğiniz kelimeleri görebiliyorsunuz. Daha sonra kaydedilen kelimelerin üst tarafında sırala sekmesinin yanındaki imgeye tıklamanız gerekiyor. Bu imgeye tıkladığınız zaman Google favori kelimeleri size tablo şeklinde gönderiyor.

2-) Telaffuzlar da Sıkıntı Çekiyorsanız Google Çeviri Yanınızda

Sesli Yardım Özelliği de Bulunuyor
Sesli Yardım Özelliği de Bulunuyor

Google Çevirinin en çok kullanılan ikinci özelliği sesli yardım özelliği. İngilizce’yi hem konuşabiliyor olmanız hem de yazabiliyor olmanız gerekiyor. Konuşurken da kelimeleri telaffuz konusunda problem çekmek istemiyorsanız, Google bu hizmeti size bedavaya sunuyor.

İngilizce Türkçe çeviri yaptığınız zaman kelimenin altında hoparlör simgesi yer alıyor. Bu simgeye tıkladığınız zaman istediğiniz kelimenin nasıl telaffuz edildiğini öğrenebiliyorsunuz.

3-) Çevrimdışı Kullanabiliyorsunuz

Çevrimdışı Kullanabiliyorsunuz
Çevrimdışı Kullanabiliyorsunuz

Google Çeviriyi çevrimdışı kullanabiliyorsunuz. Çeviri yapacağınız zaman internetinizde problem çıktıysa üzülmeyin çevrimdışı bile istediğiniz kelimeyi çevirebiliyorsunuz. Bunun için Çevirinin uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Uygulamada istediğiniz dilin kelime paketini indirerek kullanabiliyorsunuz.

4-) Kelimenin Farklı Anlamlarını Görebiliyorsunuz

Kelimelerin Farklı Anlamlarına Bakabiliyorsunuz
Kelimelerin Farklı Anlamlarına Bakabiliyorsunuz

İngilizce Türkçe çeviri yaptığınızda kelimenin birçok anlamı oluyor. Peki metinde hangi anlamı ile kullanıldı ya da metinde isim olarak kullanıldıysa hangi anlamda kullanıldığını Google ile öğrenebiliyorsunuz. Çeviri yaptıktan sonra diğer anlamlarını, diğer anlamlarda kullanış örneklerini ve isim ya da fiil olarak kullanışlarının örneklerini görebiliyorsunuz.

5-) Tek Bir Link ile Bütün Sayfayı Çevirebiliyorsunuz

Tek Link ile Bütün Sayfayı Çevirebiliyorsunuz
Tek Link ile Bütün Sayfayı Çevirebiliyorsunuz

Google Çeviri size birden fazla özellik sunuyor. Bu özelliklerin en önemlisi ise tek bir link ile tüm sayfayı çevirebiliyor olmanız. Bu özelliğin kullanımı çok basit. Önce çevirmek istediğiniz sayfanın linkini kopyalamanız gerekiyor.

Kopyaladıktan sonra linki kutuya yapıştırıyorsunuz. Google tüm sayfayı çevirdikten sonra link mavi renge dönüyor. Linke tıkladığınız zaman sayfanın çevrildiğini görebiliyorsunuz.

6-) Tek Tıkla Çeviri İmkanı

Tek Tıkla Çeviri Yapabiliyorsunuz
Tek Tıkla Çeviri Yapabiliyorsunuz

Google Çeviri eklenti olarak bile çalıştırabiliyorsunuz. Chrome Web Mağazasına gidip çeviri uygulamasını eklenti olarak indirmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra istediğiniz sayfa da anında tek tıkla çeviri yapabiliyorsunuz.

7-) Fotoğraf Çekerek Çeviri Yapabiliyorsunuz

Google Çeviri Kamera ile Çeviri Yapmanızı Sağlıyor
Google Çeviri Kamera ile Çeviri Yapmanızı Sağlıyor

Google Çeviri kamera kullanarak çeviri yapma imkanı sağlıyor. Bu özelliği mobil uygulamasında kullanabiliyorsunuz. Bu özellik insanlar tarafından çok sevildi. Fakat normal çevirideki gibi hızlı ve istikrarlı çalışmıyor. Bu özelliği bilmediğiniz bir dil ile paketlenmiş ürünleri veya hiç dilini bilmediğiniz ülkede tabelalarda ne yazdığını öğrenmek istiyorsanız kullanmanızı öneriyoruz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu