Güncel

Google Chrome Android Görünümü Değişecek

Google Chrome android kullanıcıları için yeni bir görünüm test ediyor. Google uygulaması, arama çubuğu ve diğer her şeyle normal bir arama tarayıcısı gibi çalışırken, Google geçen yıl keşif makalelerini ve arama sonuçlarını açarken Chrome özel sekmesinden kurtularak işleri değiştirdi. Keşif makalelerini şimdi bir Android telefonda açtığınızda, alt çubukta uygulama kullanıcılarını aramayı kolaylaştıran bir özel uygulama görürsünüz.

Android için Google Uygulamasındaki bu yeni değişiklik, önceki sürüme göre farklılıklar içeriyor. Ekranın sağ tarafında bulunan kontrollere sahip olan uygulamanın önceki sürümünden farklı olarak, bu sürüm altta bulunan tüm kontrollere ve temel eylemlere sahiptir.

Google Chrome Android Yeni Görünümü Nasıl?

Kullanıcılar artık geriye ve ileriye gidebilir, paylaşım seçeneği standart android sayfasını açarken, en sağdaki düğme daha önce olduğu gibi aynı beş seçeneğin bulunduğu bir menü açar. Bu menü; yenile, Chrome’da aç, sayfada bul, tarayıcı ayarları ve geri bildirim gönder şeklindedir. Önceki sürümlerde olduğu gibi uygulama çubuğunun sol üst köşesinde hala bir kapatma düğmesi vardır.

Google Chrome Android Yeni Görünüm
Google Chrome Android Yeni Görünüm

Ayrıca HTTPS kilidi ve etki alanı ortalanmıştır ve Google yer imi özelliği sağ tarafa yerleştirilmiştir. Her iki şerit de kullanıcı kaydırdıkça gizlenerek daha iyi ve daha temiz bir görünüm sağlar. Bu uygulama tarayıcısında kendi site ayarlarının yanı sıra göz atma geçmişini temizleme özelliği vardır. Kullanıcılar ayrıca, bir düğmeye basarak kullanıcılar için güvenli olmayan URL’leri kontrol eden ‘güvenli tarama’ özelliğini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir.

Google önceki Chrome özel sekmesine geri dönme belirtisi göstermiyor. Peki ya kullanıcı keşif makalesini Chrome’da açmak isterse? Bu sorunun tek çözümü, keşfet makalesini doğrudan Çhrome’da açmaktır. Özel Chrome tarayıcısının yeniden tasarımı, Google uygulamasının beta sürümü 11.43 ile birlikte geliyor. Google uygulamasının aramalara yönelik yaptığı yenilikler Android telefonlar için attığı oldukça büyük bir adımdır.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu