Güncel

Google Chrome HTTP’ye Veda Edecek

Google Chrome HTTP’ye yapılacak bir güncelleme ile tamamen veda edebilir. Google’ın yazılım tasarımcıları ve mühendisleri, web tarayıcısı Chrome’un çok amaçlı adres çubuğunda yeni ince ayarlar yapıyor. Bu ince ayarların esas sebebi ise web sitelerinin HTTPS yapılarını ön plana çıkarmak ve tüm HTTP adreslerinden tamamen vazgeçmek üzerinedir.

https
Online Güvenlik için Google Chrome HTTP’ye Veda Edecek

Teknoloji meraklısı olmayan okuyucular için, web sitelerini ve içeriklerini görüntülemek için kullanılan Hypertext Transfer Protocol, kısaca http şeklinde anılır. İşlev, oldukça basitleştirilmiş şekilde tanımlandığında bir postacıya benziyor. HTTP, çevrimiçi içeriği araştırmak isteyen kullanıcı ile bunu görüntülemesi gereken sunucu arasında bir mesaj iletir. Her zaman bir web URL’sinin başında görülür ve “http: //” olarak başlar. Ya da daha doğrusu eskiden öyleydi.

Google Chrome HTTPS’e Neden Önem Veriyor?

Son web sitelerinin tümü değilse de çoğu, HTTP’nin aksine HTTPS ile başlar. Çoğu büyük web sitesi bu şekilde başlıyor. Anlaşmayı kesinleştiren bu son S. Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü anlamına gelen HTTPS, çevrimiçi gezinmenin daha güvenli bir sürümü olarak işlev gören bir HTTP uzantısıdır.

Postacı metaforundan yola çıkarak, haberci daha önce silah zoruyla tutulabilir ve ondan değerli bilgiler çalınabilirdi. Bunun nedeni, HTTP aktarımlarının hiçbir şekilde şifrelenmemesi ve bilgisayar korsanlarının ve benzerlerinin kişisel bilgileri sifonlamasını kolaylaştırmasıdır. Ancak şifreleme, postacının artık kendini korumak için zırhı olduğu anlamına gelir.

Google Chrome HTTPS Önemi
Google Chrome HTTPS Önemine Dikkat Çekiyor

Bu duyurudan ve nihai olarak uygulanmasından önce, kullanıcılardan bir web sitesini ziyaret etmeleri istenirse, Chrome önce kullanıcıları HTTP sürümüne geri döndürür ve daha sonra, varsa onları hemen HTTPS yapılarına yönlendirirdi. Bunun nedeniyse HTTP, yıllardır hakim olan URL vericisiydi ve çoğu web sitesi henüz HTTPS’ye geçmemişti. Ancak, yetişme oynama zamanı sona erdi.

Çevrimiçi güvenlik, modern zamanlarda büyük bir sorun haline geldi ve ortalama bir bilgisayar kullanıcısı bilgi hırsızlığının çok daha farkında oluyor. Kullanıcılar tarafından belirlenen bu yeni standartları karşılamak ve güvenilir bir görüntü sağlamak, Chrome’un en iyi şekilde HTTPS’yi tam tersi yerine birincil yapı olarak göstermeye başlaması anlamına geliyor. Bununla birlikte, bu tür değişikliklerin, yalnızca Google Chrome HTTP yapılarına sahip belirli web sitelerinin erişilemez hale gelme potansiyeline sahip olduğu ve yalnızca bozuk bağlantılar olarak gösterileceği anlamına geleceği yönünde spekülasyonlar ortaya çıktı.

Bu endişeler temelsiz olmasa da böyle bir güncelleme henüz gelmedi. Google’ın geliştirme ekibinin bu tür sorunlar için geçici çözümler uygulaması çok olasıdır. Genel olarak, bu sağlam bir karar ve çevrimiçi kullanıcı güvenliğine doğru yeni bir adım şeklinde nitelendiriliyor.

Kaynak
Google Chrome Will Now Show HTTPS As The Default Browser URL

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu