Güncel

Google Chrome için Ücretli Uzantıları Kaldırıyor

Google, yayınladığı blog yazısı ile Chrome Web Mağazası’nda sunulan ücretli uzantıları kapattığını açıkladı. Google Web Mağazası ödemelerinin kullanımdan kaldırıldığını duyuran şirket aynı zamanda yeni bir ücretli eklenti yüklenmesinin de önüne geçiyor. Google, aldığı bu kararlar ile kullanıcıların istismar edilmesine de engel oluyor.

Google yayımlamış olduğu blog yazısında Chrome Web Mağazası ödeme sistemini artık kullanımdan kaldırdığını ve önümüzdeki aylarda kapatılacağını açıklıyor. Bu değişikliğin sebebini ise 11 yıl önce çıktıkları bu yolda, geliştiricilere para kazanmaları için bir seçenek sunmak istediklerini fakat artık bunun için birçok farklı platformun var olduğunu ifade ederek açıklıyor. Ayrıca uzantısından para kazanmak için Chrome Web Mağazası ödeme yöntemini kullanmayanları etkileyen bir durum olmadığını, kullananların da başka bir ödeme işlemcisine geçmesi gerektiğini belirtiyor.

GOOGLE CHROME İÇİN ÜCRETLİ UZANTILARI DURDURDU

Mart ayında ücretli uzantıları yayınlanmasının geçici olarak devre dışı bırakılması kararını almış olan Google, işlemlerin aşamalı şekilde yapılacağını belirten bir zaman çizelgesi de yayımladı:

GOOGLE CHROME ÜCRETLİ UZANTILARI DURDUĞU ZAMAN ÇİZELGESİ
Google Chrome için Ücretli Uzantıları Kaldırıyor 1

Çizelgeye göre Mart ayında alınan geçici karar 21 Eylül 2020 tarihi ile kalıcı oldu. İlerleyen zamanlarda ücretsiz denemelerin devre dışı bırakılacağı da belirtilmiş. Ayrıca Google, önceden ödenmiş satın alımlar ve abonelikler için kullanılan Lisanslama API’sinin kullanıcıların lisans durumunu belirlemek için şu anda kullanıma devam edebileceğinizi belirtiyor. Ancak ilerleyen süreçte bunun da kaldırılacağını ve bu sebepten ötürü lisans takibinizi başka bir uygulamaya taşımanız gerektiğinin de altını çiziyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu