Güncel

Google Çöktükten Sonra Neler Oldu?

Hizmetlerinde bir süre kesinti yaşanan Google, kesintinin neden yaşandığını tam anlamıyla açıkladı. Google çöktü haberlerinin ardından öğrenildi ki kesintinin sebebi, hesap kimlik doğrulama sistemini güncelleyen mevcut bir çalışmayla ilgilidir. Google, etkiyi geciktirmek için bir yetkisiz kullanım süresi başlattı. Bu düzeltici düzeltmenin süresi dolunca otomatik sistemler, hataya gerçekmiş gibi yanıt vermeye başladı. Kullanım 0 olarak göründüğü için de kimlik yönetim sistemi kapasitesi küçültüldü.

Google Çöktü
Google ve YouTube Çöktü

Konuyla ilgili açıklama yapan Google “Yaşanan hizmet kesintisinden dolayı hizmetleri veya işletmeleri etkilenen müşterilerimizden özür dileriz ve platformun performansını ve kullanılabilirliğini iyileştirmek için acil adımlar atıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Google’ın Çökmesi Kullanıcılarda Nasıl Bir Etki Yarattı?

Google Çöktü
Google Servislerinin 1 Saatteki Kullanıcı Sayısı

2017 yılında TRT World tarafından yapılan bir haberde Google’ın Çökmesi durumunda neler olabileceğini içeren bir senaryo yer alıyordu. Bu senaryoya göre 30 dakikalık bir kesinti yaşandığında insanların ilk önce kendi internet bağlantılarını kontrol edeceklerini hatta kendi cihazlarında bir problem olduğunu düşünecekleri belirtiliyor.

Dünyanın her yerinden insanların Google Sunucu Hata Sayfasını görmesiyle, sosyal medya hesaplarında paylaşım yapacaklarını ardından alternatif arama motoru arama girişiminde bulunacaklarını söylüyor.

Peki bu senaryo gerçek olduğunda neler oldu? İnsanlar gerçekten de alternatif arama motorları aramaya başladı ve sosyal medya dahil olmak üzere birçok internet sitesi “Google Çöktü” başlıklarıyla haber girdi.

G Suite 6 milyondan fazla ödeme yapan işletmeye ev sahipliği yapmasının yanı sıra birçok kullanıcı da Google hizmetlerini ücretsiz bir şekilde kullanıyor. Bundan dolayı yaşanan kesinti, milyonlarca insanı sıkıntıya soktu ve işleri yavaşlattı.

YouTube'un 1 Saat Kesinti Yaşadığındaki Tahmini Kaybı
YouTube’un 1 Saat Kesinti Yaşadığındaki Tahmini Kaybı

Google çöktükten sonra video izleme platformu olan YouTube kesintiden ciddi anlamda zarar etti. 2019 yılında YouTube’un küresel reklam geliri neredeyse 15,15 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2020 yılında ise bu sayının oldukça artması bekleniyor. Kesintinin yaşandığı yaklaşık 1 saatlik sürede kesin olmamakla birlikte YouTube’un 1,7 milyon dolar kaybettiği tahmin ediliyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu