Güncel

Google Discover’ı Güncelledi

Google Discover feed, kullanıcılarına en yüksek kaliteli içeriği sunmak için makine öğrenimini kullanır. Google Keşfet, normal aramadan biraz farklıdır. Çünkü kullanıcılar aramada, sorularına yanıt olarak kendileri için yararlı olan bu tür bilgileri bulmak için bir arama terimi girerlerken, Keşfet beslemesinde, bir soruya yanıt olarak sonuçlar göstermek yerine Google yüzeyi otomatik sisteminin kullanıcının ilgisine uygun olduğunu düşündüğü alakalı içerikleri sunar.

Google Discover Güncellendi
Google Discover Güncellendi

Google Discover Neden Güncellendi?

Son zamanlarda Google, istenmeyen veya okuyucunun kafasını karıştırabilecek bu tür içerikleri filtrelemek için Google Discover yönergelerini güncelledi. Genel yönergeler Google’ın, sponsorlu içeriği bir editoryal parça olarak gizleyen veya yanlış tanıtan içerikleri izin vermiyor. Ayrıca, bazı tehlikeli faaliyetler, aldatıcı faaliyetler, taciz edici içerik, terörist içerik veya istenmeyen içerik barındıran, telif hakkıyla korunan bu tür içeriklere de izin vermez.

Artık Google, kullanıcıların istenmeyen içerik türleriyle ilgili kafalarının karışmaması için yönergelerini biraz daha güncelledi. Google, okuyucuyu yanlış yönlendirdiği için bu tür içeriklerin Google Keşfet’te gösterilmeyeceğini açıklığa kavuşturdu. Bu içerik türleri şu şekildedir:

  • İş başvuruları
  • Dilekçe
  • Formlar (yani, kullanıcı verilerini almak için)
  • Kod depoları
  • Açık bir bağlam içermeyen hiciv içeriği

Google, bu tür içeriklerin kullanıcılara iyi bir deneyim sağlamadığını düşünüyor. Örneğin her şirket için farklı olabilecek iş başvurularından bahsedersek, bu nedenle okuyucuyu yanlış yönlendirebilir. Google Discover’da, insanların okumak istediği ve ondan iyi bir deneyim elde edebilecekleri makaleler gibi dünyanın her yerinden insanların ilgi alanlarına göre bu tür içerikler göstermek istiyor.

Kaynak
Google has updated its Discover feed guidelines to indicate that it will not show any type of content which might confuse the user and that is undesired

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu