Güncel

Google Earth 2017 Yılından Bu Yana En Büyük Güncellemesini Aldı

Teknoloji devi Google, zaman atlamalı (timelapse) videoları Google Earth‘e getirmek için Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Create Lab ekibi ile birlikte çalıştı ve bunun şirketin 2017 yılından beri platforma yaptığı en büyük güncelleme olduğunu söyledi. Google Earth’ün Earth Engine ve Sosyal Yardım direktörü Rebecca Moore, Timelapse özelliği interaktif bir 4D deneyiminde derlenmeden önce, 1984 yılından 2020 yılına kadar son 37 yılda toplanan 24 milyon uydu görüntüsü kullanılarak geliştirildi.

google earth timelapse
Timelapse Özelliği İçin Yapılan Piksel Sıkıştırma İşlemi 2 Milyon Saatten Fazla Sürdü

Gezegen boyutunda zaman atlamalı bir video yapmanın en önemli kısmı, Google’ın jeo uzamsal analiz için bulut platformu Earth Engine’de piksel sıkıştırma yapmasıydı ve 20 petabayt uydu görüntüsünü tek bir 4.4 terapiksel boyutlu video mozaiğinde derlemek anlamına gelen bu işlem Google Cloud’daki binlerce makinede 2 milyon saatten fazla sürdü. Moore blog gönderisinde bunun, 4K çözünürlükte 530 bin videoya eşdeğer olduğunu söyledi.

Google Earth’ün Yeni Timelapse Özelliği İle Dünyadaki 40 Yıllık Değişimi İzlemek Mümkün

Kullanıcılar timelapse özelliği sayesinde, gezegendeki kırk yılda gelişmesini izlemeyi istedikleri herhangi bir yeri seçebiliyor. Arama çubuğu aracılığıyla konumu aratarak Dubai’nin genişlemesi, Surui halkının Amazon yağmur ormanlarını koruyarak geliştirdikleri farkı, Grönland’daki buzulların değişimi ve başka birçok şey zaman atlamalı videolar olarak izlenebiliyor. Alternatif olarak, kullanıcılar dilerse Google Earth veya YouTube’da 800’den fazla timelapse videosunu 2D veya 3D olarak izleyebiliyor.

Ayrıca Google‘ın hikâye anlatma platformu Voyager kullanılarak çevrimiçi rehberli turlara da erişilebiliyor. Bu turlar orman değişimi, kentsel büyüme, ısınma sıcaklıkları, enerji kaynakları ve kırılgan güzellik olmak üzere beş temaya bölünüyor. Rebecca Moore, Google Earth platformunun yeni timelapse görüntülerle her yıl güncelleneceğini söylüyor.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu