Güncel

Google Formlar için Yeni Özellik

Google, kullanıcılara işlerinde daha fazla kolaylık sağlamaya çalışırken, ayrıca kullanıcının gizliliğini korumaya yardımcı olabilecek güncellemeler üretmekte başarısız olmuyor. Ayrıca kullanıcıların yaptıkları iş ne olursa olsun kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur. Bundan dolayı Google Formlar için sunulan yeni özellik ile artık güvenli bir platform oldu.

Google Formlar
Google, Formlara Yeni Özellik

Google Formlar Artık Daha Güvenli

Google’ın küçük görünen ancak çoğumuza çoğu zaman büyük yardımcı olan bir özelliği de Google Formlar’dır. Bu salgında çevrimiçi öğretim sistemleri sırasında öğretmenler ve öğrenciler için büyük bir yardımı oldu. İnsanlara farklı anketler yürütmede ve hatta potansiyel çalışanları kendi iş görüşmeleri için kısa listeye almak isteyen kişilere yardımcı oluyor.

Google, formu dolduran kullanıcılara, formları gönderirken e-posta adreslerini vermemelerini tavsiye eder. Google şimdi kullanıcıların gizliliğini biraz daha korumaya yardımcı olacak bazı yeni küçük özellikler geliştirdi. Google şimdi formun sahipliğinin ve ayrıca onunla birlikte gelen verilerin aktarılmasına bazı kısıtlamalar getirmeye karar verdi.

Daha önce eğitim için G-Suite olarak da bilinen Google Workspace kullanıcıları, Google formlarının sahipliğini yine de aktarabilir ancak kişisel Google hesaplarının artık bu Google Formlarının sahipliğini başka kişisel hesaplara devretme yetkisi olamaz. Bu özellik, kendisini Google Drive Yardım topluluğu gönderisinde duyurulan değişikliklere bir alternatif haline getiriyor.

Google Formlar Artık Daha Güvenli
Formlar Artık Daha Güvenli

Yanıtların doldurulduğu Google Formlar ile bağlantılı Google e-tabloları artık aktarılmış sayfaların sahipliğini de alabilir. Google formlarının sahipliğini aktarmak isteyen kullanıcılar için hızlı ve kolay bir yol olarak önce formun e-tablodan bağlantısını kaldırmalı ve ardından sayfanın sahipliğini devretmelidir. Doküman, E-Tablolar, Çizimler, Slaytlar, Klasörler ve Haritalarım, daha önce olduğu gibi yine de yeni sahiplere aktarılabilir.

Bu özellik o kadar büyük bir değişiklik değildir. Ancak Google’ın kullanıcılarına ve onların gizliliğine ne kadar önem verdiğini kanıtlıyor ve kullanıcılarının kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlamak için ne kadar büyük veya küçük olursa olsun bir değişiklik getireceğinden emin olmalarını sağlıyor. Bu güvenlik güncellemesi sayesinde Google, kullanıcı verilerinin korunmasının ne olursa olsun bir numaralı önceliği olduğunu bir kez daha garanti ediyor.

Kaynak
Google comes up with new feature to help protect more privacy of Google Forms responses that may be considered small but its effect is lasting in the long run for the users

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu