Güncel

Google Gizli Sekme’deki Aramaları Takip Ediyor

Google gizli sekmelerde yapılan aramaları izliyor. Google bildiğiniz üzere dev bir arama motoru ve kullanıcılarının internette aradığı kelimeleri, uygulamaları kısaca bütün bilgileri kaydediyor.

Google Gizli Sekme'deki Aramaları Takip Ediyor
Google Gizli Sekme’deki Aramaları Takip Ediyor

Eğer aramalarınızı Google’dan bile saklamak istiyorsanız gizli sekme üzerinden arama yapabiliyordunuz. Fakat geçtiğimiz aylarda ABD’de Google’a dava açıldı. Davanın sebebi ise Google’ın gizli sekmelerde aramaları takip etmesiydi. Şirketin basın sözcüsü açıklamalarda bulundu.

Chrome’daki gizli sekme, size etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.’

Google sözcüsü Jose Castenda

Jose Castenda yaptığı açıklamada kendilerini haklı göstermeye çalışıyor. Google ve üst düzey yöneticileri bu mahkemenin düşmesini istiyor. Google davayı kaybederse hem güvenirliği sarsılacak hem de 5 milyon Dolar gibi yüksek bir meblağda tazminat ödemesi gerekiyor. Şirket bu yüzden mahkemenin düşmesini istiyor.

Google Gizli Sekmeleri İzlemediğine Dair Talepleri Geri Çevrildi

Mahkemenin Google’ın isteğini geri çevirdiği bilgileri geliyor. Mahkeme ya da Google’ın bu durum hakkında açıklama yapması bekleniyor. Eğer bilgiler doğruysa Google‘ın mahkemede yargılanması bekleniyor. Google’ın kullanıcılarına bu konu hakkında yeterli bilgi vermediği için haksız sayılıp mahkemeyi kaybetme ihtimali bulunuyor.

Google Gizli Sekmeleri İzlemediğine Dair Talepleri Geri Çevrildi
Google Gizli Sekmeleri İzlemediğine Dair Talepleri Geri Çevrildi

Eğer mahkemeyi kaybederse 5 milyon Dolar gibi tazminat ödemesi gerekiyor. Mahkemeyi kaybeden Google’ın artık daha şeffaf bir yönetim anlayışı getireceği tahmin ediliyor. Çünkü Google bu tarz konularda ilk defa yargılanmıyor.

Mahkemeyi Google’nin kazanması beklenmiyor. Eğer Google mahkemeyi kazanırsa yaptığı her işlemi yasalara uygun yapıyor imajını yaratmış oluyor. Sizce Google bu konu hakkında haksız mı? Alacağı tazminat cezası sizce uygun mu?

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu