fbpx
Güncel

2020’de Google Güvenlik Hizmetleri İçin Araştırmacılara ve Hackerlara 6,7 Milyon Dolar Ödedi

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri olarak bilinen Google güvenlik hizmetlerini geliştirmek için her yıl proje üzerinde isteyerek çalışan ve şirketin gelişmesini destekleyen araştırmacılara ve akademisyenlere ödeme yapıyor. Kasım 2010’da başlatılan “bug bounty (hata ödülü) programı” adlı, bireysel araştırmacıların sorunları tespit ederek bunları Google’a göndermelerine olanak tanıyan, bu hizmetlerinin karşılığında ise ödeme alacakları, bir program yürütüyor.

Google güvenlik hizmetleri başta olmak üzere araştırmacılara, kullanılabilirliğini iyileştirmeleri için ödeme yapıyor. Bu sayede şirketin ve ürünlerinin daha güvenilir hâle gelmesini sağlıyor. Bunun bir kanıtı olarak da araştırmacılara her yıl ödediği nakit miktarını yayınlıyor. Ücret, her bireyin yaptığı işin türüne bağlı olarak değişmekle beraber Google, genelde bir araştırmacının saatine 75 dolar ödüyor.

Google Güvenlik Hizmetlerini Geliştirmek İçin Sorunları Çözene Ödeme Yapıyor

Hata ödülü (bug bounty) programı, ile Google güvenlik hizmetlerini iyileştirmeyi hedeflerken bireysel araştırmacılar, yalnızca sistemdeki hataları bulmakla kalmayıp aynı zamanda bu hataları düzeltebilmeleri için Google’a düzgün bir şekilde kendini açıklama fırsatı ve düzeltme motivasyonu sağlıyor. 62 ülkeden yaklaşık 662 araştırmacının dahil olduğu bu programda güvenlik açıklarını tespit edebilen araştırmacılara toplamda 130 bin dolar civarında ödeme yapıldı.

Ayrıca Google, Android’deki bazı sorunları bildiren araştırmacılara ve Android 11’in geliştirici önizleme programında zorluk yaşayanlara yaklaşık 1,74 milyon dolar ödedi. Chrome’un kırılganlığı için 2,1 milyon dolar ve Google Pay için toplam 270 bin dolar ödedi. Böylece Google güvenlik hizmetleri ve diğer şirket ürünlerinin geliştirilmesi için 2020’de toplam 6,7 milyon dolar ödedi.

googlegider
Google Güvenlik Hizmetleri İçin 6,7 Milyon Dolar Ödedi

Bu belgeleri kategoriler halinde yayınlayan Google, geçen yıl hata ödül programını başlattıklarından bu yana, kendilerine bu şekilde hizmet veren kişilere toplam 21 milyon dolar ödediklerini duyurmuştu. Bireysel araştırmacılar için küçük bir zafer olan bu kazancı, Google güvenlik hizmetleri ve diğer şirket ürünlerini geliştirmeye ve sistemindeki kusurları tespit etmeye devam etmeleri ve düzeltmelerine yardımcı olmaları durumunda her yıl iki katına çıkarıyor.

Kaynak
In 2020, Google paid a total of $6.7 million to researchers and hackers for their security services

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu

Tek Tık Haber Platformu

Teknotomy Haber Bültenine Üye Olmak İstermisiniz?