Güncel

Google Haber Konusunda Kendini Geliştiriyor

Google haber konusunda kendini yenileyerek ünlü yayınları bünyesine dahil etmeye devam ediyor. Google, News Showcase programının bir parçası olarak kısa süre önce, ana gruba katılacak yeni kuruluşları tanıttı. Bununla birlikte, Avustralya şu anda teknoloji şirketiyle yerel yayıncılara ödeme yapma mücadelesi içinde olduğu için, düzenlemelerden herkes memnun değil. Google, yayınlarına dayanan arama sonuçlarından bir imparatorluk kurdu. Buna rağmen haber yayıncılarına herhangi bir parasal şekilde ödeme yapmamasıyla uzun zamandır ün saldı.

Google Haberler Konusunda Neden Gelirini Paylaşmalıdır?

Holdingin temel argümanı, karşılığında, hepsini kolayca erişilebilen tek bir platformda derleyerek bu yayıncılara gelen trafiği marjinal bir şekilde artırdığıdır. Chrome uygulaması, Google kullanıcı tabanına ilgi alanlarına göre uyarlanmış haber öykülerini aktif olarak önerdiğinden, bazı haber siteleri daha fazla görünür hale gelir. Ancak, odayı açıkça okuyan ve herkesin genel memnuniyetsizliğine dikkat çeken şirket, News Showcase’i kurmaya devam etti.

Haber Vitrini tanıtılmasının ardından Brezilya ve Almanya’dan yayınlarla ilk ortaklıklar hızla kuruldu. Kısa bir süre önce, ünlü İngiliz yayını Reuters, küresel bir ortaklık biçiminde Showcase’in giderek daha ağır hale gelen kuşağına eklendi. Google ayrıca, ödeme duvarlı belirli makaleleri genel halka sunmak amacıyla ürünün yerleşik yayıncılarıyla çalışmayı da planlamaktadır.

Google Haberler
Google Haberler

Avustralya Hükümeti, haber trafiğine büyük ölçüde güvenen Google ve Facebook gibi sitelerin, içeriklerini öne çıkarmak için şirketteki yayınlara belirli bir yüzde ödemesini gerektiren yeni bir yasa uygulamak istiyor. Hareketin, güçlük çeken haber yayıncılarına destek sağlamaya yönelik olduğu iddia ediliyor. Google, bunun karşılığında arama motorunu ülkede kullanılamaz hale getireceğini belirterek aktif olarak yanıt verdi. Google haberler konusunda ise gelirini paylaşmak istemiyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu