Güncel

Google Haksız Rekabet Davası Sonuçlandı

Google Haksız Rekabet
Arama Motoru Google Haksız Rekabet ile Suçlandı

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Google’ın izlemiş olduğu politikalar ile rekabeti önlediği ve tüketiciye zarar verdiği gerekçesi ile Google’ı yasa dışı tekel oluşturmak ile suçlayarak “anti-tröst” davası açtı. Soruşturmayı yürüten Rekabet Kurulu, Google’a kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle 196 milyon 708 bin lira idari para cezası verilmesine hükmetti.

Google’ın Haksız Rekabette Bulunduğu Sonucuna Varıldı

Rekabet Kurulu, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc ile ilgili “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle yürütülen soruşturmayı tamamladı. Soruşturma sonucunda Google’ın niteliği belirsiz reklamlar ile sürekli metin reklamlarına yer vererek, reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarını zor duruma düşürmesi suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği kararı verildi.

Kurul vermiş olduğu karar sonucunda söz konusu teşebbüs için şirkete 12 Kasım 2020 tarihinde, 196 milyon 708 bin 54,78 lira idari para cezası verilmesini uygun gördü. Davanın neden açıldığıyla ilgili detaylı bilgi için Google Haksız Rekabet ile Suçlanıyor isimli haberimizi okuyabilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu