Güncel

Google Haksız Rekabet ile Suçlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, teknoloji devi Google’ı piyasa gücünü kullanarak internet üzerinden yapılan aramalarda ve arama reklamlarında yasa dışı tekel oluşturmakla suçladı. Suçlamanın üzerine “anti-tröst” davası açıldı.

Google Haksız Rekabet
Google Haksız Rekabet ile Suçlanıyor

Google’ın izlemiş olduğu politikanın, rekabeti önlediği ve tüketiciye zarar verdiği belirtildi. ABD Adalet Bakanlığı, Google’ın yaptığı iş anlaşmaları ile rakiplerini oyun dışı bırakmasının haksız rekabet olduğu ifade edildi. Buna örnek olarak da Google aplikasyonunun yapılan anlaşmalar sonucunda Android telefonlara direkt yüklü olarak gelmesi ve silinememesi örnek olarak gösterildi.

Haksız Rekabet Suçlamasının Detayları

ABD Adalet Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre ABD’deki kullanıcıların gerçekleştirdiği genel arama motoru faaliyetlerinin yüzde 90’ı Google üzerinden gerçekleştiriliyor. Mobil aramalarda ise bu oran yüzde 95’e kadar çıkıyor. Bakanlık, Google’ın rekabeti önlemek ve tekelini büyütmek amacıyla uygun olmayan taktikler kullandığını söyledi.

Adalet Bakanlığı tarafından sunulan dava dilekçesinde Google’ın 20 yıl önce çözüm bulmayı bilen, internette arama yapmak için yaratıcı yollar bulmuş olan bir start-up şirketi olduğundan ve bu Google’ın artık var olmadığından bahsediliyor. Üstelik Bakanlık tarafından açılmış olan davaya 11 eyalet de destek veriyor.

Arama Motorları Arasında Haksız Rekabet
Arama Motorları Arasında Haksız Rekabet Mi Var?

Haksız rekabet ile suçlanmasıyla ilgili açıklamada bulunan Google, davanın derin kusurları olduğunu belirtti. Ayrıca kısa bir süre önce de iOS kullanıcılarını Google kullanmaya teşvik etmek için bir yazı yayımlamış olan Google, kullanıcıların alternatifleri olmadığı için değil, kendi tercihleri olduğu için Google Arama Motoru‘nu kullandıklarını söyledi.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu