Güncel

Google Haritalar Dil Değiştirme Özelliği Sunmaya Başladı

Google Haritalar dil değiştirme özelliği ile kullanıcılarının beklediği özelliği kullanıma sunmaya başlıyor. Uzun bir süredir Google Haritalar’a yalnızca mobil cihazınızda ayarladığınız dilde erişilebiliyordu. Yani, mobil cihazınızda ayarlanmış olan dil, Google Haritasının varsayılan olarak kullandığı dil konumundaydı.

Google Haritalar Dil Değiştirme Özelliğini Sundu
Google Haritalar Dil Değiştirme Özelliğini Sundu

Ancak kısa süre önce Hindistan’da, Google Haritalar’ın artık telefonlarda ayarlanan dilden bağımsız olarak kullanıcıların istediği dilde erişilebilir olacağı tanıtıldı. Tüm uygulamalar gibi Google Haritalar’da değişen dünyaya ve halkın ihtiyaçlarına göre kendini modernleştirmeye çalışıyor.

Google Haritalar Dil Değiştirme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Dil seçim bölümünde, tercih edebileceğiniz diller hakkında seçim yapmanızı sağlayan bir “önerilen” seçeneği vardır. Ardından “Tümü” olarak vurgulanan seçeneğe dokunarak kullanıcılara sunulan 79’dan fazla dil seçeneğini görüntüleyebilirsiniz. Tercih ettiğiniz dili belirledikten sonra seçilen dil arka planda indirilirken uygulama yeniden başlatılıyor. Yeniden başlatılıp tekrar açılmasının ardından ise uygulama seçtiğiniz dilde çalışmaya başlıyor.

Bu değişiklik, kullanıcıların yerleri aramasına, yol tarifi almasına ve seçtikleri dil ile uygulamada gezinmesine ve etkileşimde bulunmasına olanak tanıyor. Böylece harita üzerindeki her şey yeniden başlatıldığında, ayar değişikliklerinden alt çubuk aramasına kadar, dil seçiminizdeki tüm değişiklikler uygulanmış olur.

Google Haritalar Dil Değiştirme Özelliği
Google Haritalar Dil Değiştirme Özelliği

Akıllı cihazınızın varsayılan olarak belirlediğiniz dilinin haricinde Google Haritalar dil değiştirme oldukça kolaydır. Başlangıç olarak yapmanız gereken, ekranın sağ tarafındaki köşede yer alan avatarınıza dokunmak. Ardından uygulama sizi aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı dilin alfabetik sırayla sunulacağı bir sayfaya yönlendirecek ve uygulama size öneriler sunarak hangi dillerin size uygun olduğunu bildirecektir. Önerilerin haricinde bütün dil seçeneklerini de görüntüleyerek, istediğiniz dili seçebiliyorsunuz. Ayrıca Duyunca Şaşıracağınız 5 Google Haritalar Özelliğini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu