Güncel

Google Haritalar Koronavirüs Yoğunluk Haritası

Google, Koronavirüs Zamanında Google Haritalar Servisine Toplu Taşımayı Hedef Aldığı Yeni Bir Özellik Çıkardı. Google Haritalar servisinde artık toplu taşıma araçlarının, koronavirüs yoğunluk haritası doluluk oranlarını gerçek zamanlı olarak kullanıcılarına aktaracağı açıklandı. 

Google Haritalar’a Toplu Taşıma Yoğunluk Oranı Güncellemesi

Google’ın yaptığı resmî açıklama ile Google Haritalar servisinin, toplu taşıma doluluk oranlarını göstereceğini açıkladı. Bu özellikle birlikte tren, otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçlarının yoğunlukları insanlara gösterilecek. Ayrıca elde edilen veriler, konum geçmişi verileriyle tahmin üzerine değil, gerçek zamanlı olarak paylaşılacak. Bu sayede evden çıkmadan önce kullanılacak toplu taşıma aracının yoğunluğunu görebileceksiniz.

Google Haritalar Koronavirüs Yoğunluk Haritası
Google Haritalar Koronavirüs Haritası

Koronavirüs Yoğunluk Haritası ve Özellikleri Geliyor

Ayrıca koronavirüs yoğunluk haritası da Google haritalara eklenecek. Bu sayede bir bölgedeki tespit edilen genel vakalar ve yeni vakalar olmak üzere birçok veri görülecek.
Google Haritalar, toplu taşıma doluluk oranı özelliği ve koronavirüs yoğunluk haritası özelliği önümüzdeki günler içerisinde Android ve iOS kullanıcılarının kullanımına sunulacak. Böylece koronavirüsün yayılma hızı en aza indirgenmeye çalışılacak.

Google, yeni gelen özelliği hakkında detaylı bilgi vermedi. Tüm dünya genelinde kullanıma sunulması beklenen bu özelliğin ne denli doğru ve detaylı bir bilgi vereceği şimdilik bilinmiyor. Fakat verilecek olan bilgiler tam doğrulukta olmasa da herhangi bir yere yapılacak olan seyahatler için bilgi sahibi olunmasını sağlayacak gibi duruyor.

Google Haritalar Koronavirüs Yoğunluk Haritası
Google Haritalar Koronavirüs Haritası

Google haritalar uygulamasına gelecek koronavirüs yoğunluk haritası özelliğinin geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulamasında bulunan Yoğunluk Haritası ile benzerlik gösterdiği görülüyor.

Fakat Hayat Eve Sığar uygulamasındaki koronavirüs yoğunluk haritası Türkiye adına biraz daha kullanışlı olacak çünkü Google Koronavirüs Haritası karantinaya alınan ya da karantinada olan insanların konumlarını teker teker gösteriyor olacak. Hem de karantina kalktığı zamanda o konum normale dönecek.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu