GüncelTeknotomy Dosya

Duyunca Şaşıracağınız 5 Google Haritalar Özelliği

Google Haritalar veya diğer ismiyle Google Maps artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası konumunda. Kullanıcılar daha önce gitmediği bir yere gitmek için başka insanlara sormak yerine Google Haritalar uygulamasını açıp yol tarifi almayı tercih ediyor. Özellikle son beş yılda neredeyse herkesin kullandığı bir uygulama haline gelen Google Haritalar’ın çok fazla bilinmeyen 5 özelliği var. Bu özellikler artı kodu konumuzu arkadaşlarınızla paylaşmaktan mesafe ölçmeye kadar günlük hayatınızda oldukça işe yarayacak özellikler. Bu özellikleri sizler için araştırdık

Google Maps
Google Maps

Artı Kodunuzu Arkadaşlarınız ile Paylaşın

Bu özellik özellikle üniversite öğrencilerinin işine çok yarayacak bir özellik. Bu özellik sayesinde bulunduğunuz yere aşina değilseniz. Ve orada bulunan arkadaşlarınıza yerinizi belli etmek istiyorsanız kullanacağınız bir uygulama. Bu özelliği kullanmak için Google Haritalar uygulamasını açıp mavi noktaya (şu an nerede olduğunuzu gösteren) dokunun. Karşınıza 6 haneli artı kodunuz gelecektir. Bu kodu aileniz veya arkadaşlarınız ile paylaşarak bulunduğunuz konumu öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Fakat bu özelliği sadece Android cihaz kullanıcıları kullanabiliyor.

Google Harita Konum Paylaşma
Google Harita Konum Paylaşma

Yer Adlarını ve Adresleri Çevirin

Bu özellikte sık sık seyahat edenlerin işine çok yarayacak bir özellik. Bu özellik sayesinde dilini bilmediğiniz bir yere gittiğinizde restoranların adlarını ya da kültürel yerlerin adlarını o ülkenin dilinin telaffuzuyla öğrenebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için gitmek istediğiniz yeri bulun ve yer adının yanında çıkan hoparlör simgesine basın. Böylece gitmek istediğiniz yerin adının telaffuzunu öğrenebilir ve kolayca gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Araç Simgenizi Özelleştirin

Bu özellik sayesinde trafikteyken mavi bir yuvarlağı takip etmektense kişiselleştirilmiş bir resmi takip edebilirsiniz. Bu güvenliğiniz açısından da oldukça önemli özelliğin içinde birden fazla seçenek bulunuyor. Kırmızı bir sedan yeşil kamyon gibi bunlardan bir tanesini seçip kullanabilirsiniz. Bu özellik şu an sadece Apple cihazlarda mevcut ama en kısa zamanda Android’e de gelmesi bekleniyor.

Alanlar Arasındaki Mesafeyi Ölçün

Gideceğiniz yerin bulunduğunuz konuma olan uzaklığını merak ediyorsanız Google Haritalar sizin için en iyi tercih olabilir. Bu özelliği hem telefonlarınızdan hem bilgisayarlarınızdan yapmak mümkün. Bunu bilgisayardan yapmak için tarayıcınızdan Google Haritaları açtıktan sonra başlangıç noktasına sağ tıklayıp mesafe öç kısmını işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Arada ki mesafeyi telefonunuzdan ölçmek istiyorsanız ise yapmanız gereken şey düşmüş bir iğne görene kadar parmağınızı haritada basılı tutmak ondan sonra benzer şekilde gideceğiniz yere kadar işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Google Haritalar Mesafe Ölçme
Google Haritalar Mesafe Ölçme

İç Mekanlarda Yerinizi Öğrenin

Özellikle sık sık uçakla seyahat eden bir kişi değilseniz gittiğiniz yerdeki hava limanlarını bilmemeniz çok normal bir durum. Böyle durumlarda Google Harita uygulaması hayatınızı kolaylaştırabilir. Size hava alanındaki restoran, cafe gibi yerlerin konumunu söyleyebilir. Bu özelliği kullanmak için ilk olarak bulunduğunuz hava alanının Google Haritalar da kayıtlı olan bir hava alanı olmasına dikkat edin. Eğer kayıtlıysa seçip kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu özellik büyük alışveriş merkezleri için de geçerli olan bir özellik.

Google Haritaların çok bilinmeyen fakat oldukça kullanışlı olan 5 özelliği burada bitti. Hepsi de birbirinden kullanışlı olan bu 5 özelliği bilmeniz uygulamayı daha etkin kullanmanıza yardımcı olacak.

Bu tür detaylı inceleme yazıları için Teknotomy Dosya kategorisini inceleyebilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu