Teknotomy Dosya

Google Hesaplarını Birleştirme Nasıl Yapılır?

Kişileri, takvimi, e-posta adresi farklı olan Gmail hesaplarınızı tek bir hesapla yönetebilmek için Google hesaplarını birleştirmek mi istiyorsunuz? Aslında bunu doğrudan yapmanın bir yolu bulunmuyor. Ancak yine de alternatif çözümlerle hesaplarınızı birleştirmek mümkün denilebilir. E-postalarınızı yönlendirebilir, kayıtlı e-postaları ve kişileri içe aktarabilir ve takvimdeki randevularınızı hesaplarınız arasında taşıyabilirsiniz. Şimdilik kulağa uğraştırıcı gibi gelse de birkaç adım sonra tek hesapla işlerinizi yönetebilmenin kolaylığına varacaksınız.

Google hesaplarını birleştirme
Tek Hesapla İşlerinizi Yürütmek İçin Google Hesaplarını Birleştirmek Mümkün

E-postalarınızı Yönlendirin

Google hesaplarını birleştirmeden önce hangi Gmail hesabınızı aktif olarak kullanmak isteyip istemediğinize karar vermelisiniz. Bir Gmail hesabınız silinse de, o adrese gönderilen iletilerin hâlâ size ulaşmasını, hatta o adresten yeni postalar göndermeyi istiyor olabilirsiniz. Bunun için ilk olarak e-posta yönlendirmeyi aktif hale getirmelisiniz.

Önce artık aktif olarak kullanmayı düşünmediğiniz eski hesabınızda oturumunuzu başlatın. Sağ üst köşedeki “Ayarlar” simgesine tıklayarak “Tüm ayarları görüntüleyin” yazısına tıklayın. Burada Yönlendirme ve POP/IMA kısmına gelin. Gmail hesabı birleştirmenin ilk adımı olarak en üstteki “Yönlendirme adresi ekle” seçeneğine tıklayın ve aktif olarak kullanacağınız yeni e-posta hesabınızı yazıp “İleri” deyin.

İki Google hesabını birleştirme
Gmail Hesabı Birleştirmenin İlk Adımı Olarak E-Postalarınızı Yönlendirin

Karşınıza çıkacak olan pencerede de “ilerle” diyerek değişikliği onaylayın. Bu izni onaylamak için diğer hesabınıza da onay kodu olan bir e-posta alacaksınız. Bu postadaki onay bağlantısına tıklayın ve onay işleminizi açılan web sayfasından da tamamlayın. İki Google hesabını birleştirme işlemi yaparken e-posta yönlendirmeyi tam olarak etkinleştirmiş olmak için artık kullanmayacağınız hesabınızdaki yönlendirilen e-postalarla Google’ın ne yapması gerektiğini seçmeniz gerekir.

Eski hesabınızın Ayarlar kısmından tekrar Yönlendirme ve POP/IMA kısmına gelin. Bu bölümün altındaki “Gelen postaların bir kopyasını ilet” seçeneğini tikleyin. Yanındaki açılır menüyü açın ve karşınıza çıkan dört seçenekten (Kopyayı gelen kutusunda saklayın, Kopyayı okundu olarak işaretleyin, Kopyayı arşivleyin, Kopyayı silin) sizin için uygun olanını seçin.

Başlangıçta Google hesaplarını birleştirme işleminizin e-posta yönlendirme adımının doğru çalışıp çalışmadığını görmek için ilk iki seçenekten birini seçmeniz daha iyi olacaktır. Sizin için uygun olanı seçtikten daha sonra Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın ve e-posta yönlendirme işleminizin doğru çalışıp çalışmadığını test edin.

Yeni Gmail Hesabınızdan Eski Hesabınızın Adıyla E-posta Gönderin

İki Google hesabını birleştirme işlemlerine devam ederken e-posta yönlendirmesini ayarladıktan sonra da dilerseniz eski Gmail adresinizle e-posta göndermeye devam edebilirsiniz. Bunun için aktif olarak kullanmaya karar verdiğiniz yeni Gmail hesabınızda Ayarlar > Hesaplar ve İçe Aktarma İşlemi kısmına giderek “Postaları şu adresten gönder” bölümüne gelin ve “Başka bir e-posta adresi daha ekle” bağlantısına tıklayın.

Google hesaplarını birleştirmek
Google Hesabını Birleştirme İşlemiyle Yeni Hesabınızdan Eski Adresinizle İleti Yollayabilirsiniz

Karşınıza çıkan penceredeki alana eski e-posta adresinizi yazın ve altındaki “Takma ad olarak davran” seçeneğinin kutusunu tikleyin. İlerleyin ve Doğrulama Kodu Gönder butonuna da tıklayın. Google hesap birleştirme işleminden sonra kullanmayacağınız eski Gmail hesabınıza giderek bu doğrulama numarasını kopyalayın. Açılan penceredeki uygun alana yapıştırın ve Doğrula deyin. Bu işlemden sonra e-posta gönderirken kimden kısmından gönderen adresinizi eski ya da yeni hesabınızınki olarak seçebilirsiniz.

Google Hesaplarını Birleştirme
“Takma Ad Olarak Davran” Kutusunu İşaretleyin

E-postaları ve Kişileri İçe Aktarın

Google hesaplarını birleştirme işleminizi gerçekleştirirken tüm kayıtlı kişilerinizi ve e-postalarınızı eski hesabınızda bırakmak istemeyebilirsiniz. Her ikisini de tek seferde halletmek için aktif olarak kullanmaya karar verdiğiniz hesabınızda Ayarlar > Hesaplar ve İçe Aktar İşlemi kısmına gidin. Aşağıdaki seçenekler arasından “Postaları ve kişileri içe aktar” bağlantısını bulun ve tıklayın.

Google hesaplarını birleştirme
Google Hesaplarını Birleştirme İşlemini Tamamlarken Kişilerinizi Aktarmayı Unutmayın

Açılan pencerede Google hesaplarını birleştirme işleminden sonra artık kullanmayacağınız eski Gmail hesabınızın adresini yazın ve devam edin. Ardından açılan pencerede de tekrar “Devam” diyin ve bir sonrakinde eski e-posta adresinizi onaylayıp “İleri” butonuna tıklayın. Sonra eski hesabınızın oturumunu açın ve Gmail ShuttleCloud Migration’ın eski hesabınızdaki e-postalara ve kişilere erişmesine izin vermek için “İzin Ver” düğmesine tıklayın.

Geçerli pencereyi kapatın. Diğer pencerede sunulan içe aktarma seçeneklerinden size uygu olanları seçin. Bu süreçte varsayılan olarak sonraki 30 gün boyunca kişileriniz, postalarınız ve yeni postalarınız içe aktarılacaktır. Buradaki seçeneklerden istemediğiniz herhangi birinin işaretini kaldırabilirsiniz. Örneğin; Google hesaplarını birleştirme işlemine başlarken e-posta iletmeyi zaten etkinleştirmişseniz önümüzdeki 30 gün için yeni postaları içe aktarma seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz. Seçeneklerinizi düzenledikten sonra içe aktarmayı başlatabilirsiniz.

İçe aktarma bittiğinde karşınıza çıkan pencere, postalarınızın ve kişilerinizin aktarıldığını size bildirir. Ancak içe aktarılan tüm postaları görmeye başlamanızın birkaç saat, hatta iki gün bile sürebileceği konusunda ayrıca bir uyarıda da bulunur. Tamam’a tıklayarak Google hesaplarını birleştirme işleminize devam edebilirsiniz. Yeni hesabınızda, içe aktarılan e-postalarınızı kolayca bulabilmeniz için eski e-posta adresinizin adıyla bir etiket oluşturulur.

İçe aktarma tamamlandıktan sonra, artık gerek görmediğiniz postaları silmek için e-posta etiketinizdeki iletileri inceleyebilirsiniz. Ayrıca Google hesaplarını birleştirme işleminizin doğru bir şekilde tamamlandığından ve tüm kişilerinizin eski hesabınızdan içe aktarıldığından emin olmak için sağ üstteki Google Uygulamaları simgesini tıklayıp Kişiler’i seçerek kontrol etmeyi unutmayın.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu