Güncel

Google Kârları Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Yılın önceki çeyreğinde, pandemi sonrası dönemden Google kârı 17,9 milyar dolarlık bir rekor açıkladı. Koronavirüs salgınının yükselişine rağmen Amazon, Facebook ve Apple gibi diğer kârı artan teknoloji devlerine katıldı. Alphabet, bu çeyrekte tüm zamanların rekoru olarak toplamda 61,9 milyar dolar gelir elde etti. Üst üste dördüncü çeyrek için rekor kârı ise 18,5 milyar dolar olarak açıklandı.

google kârı
Alphabet, Toplamda 61,9 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

Google Kârları Geçen Seneye Göre Neredeyse İki Katına Çıktı

Şirketin yeni yayınladığı sayılardan bazıları geçen sene bildirdiklerinin neredeyse iki katına ulaşarak dikkat çekti. Google kârındaki bu artışın itici gücü Google arama gibi görünüyor. Geçen yıldan bugüne kadar 14 milyar doları aşarak toplam 35,8 milyar dolara ulaştı. YouTube reklam geliri de aynı şekilde muazzam derecede büyüdü. Geçen yılki 3,8 milyar dolarlık kâra göre iki katına çıkarak 7 milyar dolara ulaştı.

Şirket, Google kârının artmasındaki etmenlerden birinin de YouTube Shorts’un başarısı olduğunu dile getirdi. Dünya genelinde YouTube Shorts’un, Mart ayında günlük 6,5 milyar izlenmeden günde 15 milyar izlenmeye ulaştığı bildirildi. Her yıl bu tarz bir büyüme gösteren şirketin ikinci çeyrek gelirlerini Jon Erlichman, attığı bir tweetle paylaştı.

En çok merak edilen de Google kârını olumsuz etkileyen Google Cloud işinin kâra geçip geçmediğiydi. Bu bölüm hâlâ kârlı olmasa da, yılın ikinci çeyreğinde 4 milyar dolardan 4,6 milyar dolara bir gelir yükselmesi gösterdiği için sadece 591 milyon dolar kaybettiği anlaşıldı. Geçen yıl ise Cloud yalnızca 3 milyar dolar kazanmıştı. Akıllı telefon ve akıllı saatleriyle ilgili yeni açıklamalar beklenirken Google, donanım bölümünün sayılarını ise henüz açıklamıyor.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu