Güncel

Google “The Great Suspender” Chrome Uzantısını Kullanım Dışı Bıraktı

Chrome tarayıcısında RAM kullanımını daha iyi hale getirmek için tasarlanan Great Suspender eklentisi, Google platformlarında 2 milyondan fazla kullanıcıya sahipti. Bu popüler Chrome uzantısı, çok fazla sekme açık olduğunda kullanılmayan sekmeleri otomatik olarak durdurarak (bir nevi uyku moduna alarak) kullanıcının sahip olduğu cihazlarda RAM kullanımını rahatlatmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde uzantıyı kaldırmaya karar veren Google’ın eklentiyi kaldırmasının nedeni ise The Great Suspender‘ın kötü amaçlı yazılım içerdiğine ve bahsi geçen uzantının sekmeleri askıya almaktan çok başka nedenleri olduğuna inandığı şeklinde açıklandı. Çok fazla sekmeyi aynı anda açtığınızda tarayıcının biraz daha hızlı hareket etmesini sağlayan bu uzantıyı Chrome Web Mağazası’ndan yüklemeye çalıştığınızda artık 404 kodlu hata sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

greatsuspender
The Great Suspender RAM Kullanımını Rahatlatmaya Yardımcı Olmak İçin Tasarlanmıştı

Google, The Great Suspender Yerine Alternatif Bir Eklenti Öneriyor

Bu, eklenti hakkındaki şüphelerin olay olmasının ilk seferi değildi. Geçen yılın Kasım ayında, uzantı hakkında bazı kesin haberler çıktı. Bu haberlerle aynı zamanda Microsoft Edge de uzantıyı kullanım dışı bırakarak kaldırdı. Ayrıca Reddit’te, kaldırılan uzantının şifreleri çalmaya çalışabilecek bir izleme kodu içerdiğinden de bahsedildi.

Henüz hiçbir kaynak bu ifadeyi doğrulamamış olsa da, Google’ın davranışı insanları buna inanmaya sevk edebilir. Zira Google, kullanıcılarına uzantının içinde kötü amaçlı yazılım bulunduğunu ve devre dışı bırakıldığını çok açık bir şekilde belirtti. Bu olayda kullanıcılarının memnuniyetini düşünmeyi ihmal etmeyen Google, Chrome Web Mağazası’nda, The Great Suspender ile aynı işlevi görebilecek “The Marvelous Suspender” adlı başka bir uzantının mevcut olduğu bildirdi.

Kaynak
Google has expelled ‘The Great Suspender’ Chrome extension saying that the extension had malware in it

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu