Güncel

Google Play Store İçin Uyguladığı Komisyonda İndirim Yaptı

Google Store ve App Store son zamanlarda sık sık gündeme gelmeye başladı. Bu iki mağaza özellikle Epic Games’in Fortnite krizi yaşandığı zaman eleştiri oklarının hedefi oldu. Eleştirilerin nedeni insanların iki mağazanın elindeki gücü kötüye kullandığını düşünmesi olarak öne çıktı. İnsanlar eleştiri yapmakta haksız değildi. Zira iki şirkette kazanılan miktarın yüzde 30’unu komisyon olarak kazandı. Bu konudaki ilk adım Apple‘dan geldi. 17 Mart Çarşamba günü ise Google Play Store İçin uyguladığı komisyonda indirim yapma kararı aldı.

Google Play Store İçin Uyguladığı Komisyonda İndirim Yaptı
Google Play Store İçin Uyguladığı Komisyonda İndirim Yaptı

Google Komisyonu yüzde 30’dan 15’e İndirdi

Amerika merkezli teknoloji devi Google Temmuz ayının başından itibaren bir yılda elde ettiği gelirin 1 milyon doları aşmaması koşulu ile her türlü satış ve uygulama içi gelirden yüzde 15 komisyon alacağını açıkladı. Yani şirket özellikle yeni uygulama geliştiricilerini sevindirecek gibi gözüküyor.

Google Play Store İçin uyguladığı komisyonda indirim yaptı açıklaması gerçekten doğruysa Google Play’ deki neredeyse bütün içeriklerin bu komisyon indirimden faydalanacağını söylemek mümkün .Zira Google geçtiğimiz günlerde Playstore’da ki üreticilerin yüzde 99’unun 1 milyon dolar kazanamadığını açıklamıştı.

Google’ın indirimi ile Apple’ın yaptığı indirim neredeyse aynı denebilir. İki mağazanın aralarındaki tek komisyon farkı üreticilerin gelirlerinin 1 milyon doları aşması durumunda başlıyor. Bu durumda Play Store biraz daha avantajlı demek mümkün. Bu farkı anlatmak gerekirse; Play Store üreticisiyseniz ve yıllık geliriniz 1 milyon doların üzerindeyse 1 milyon dolardan yüzde 15 komisyon + 1 milyonun üzerinde ki kısımdan yüzde 30 komisyon ödemek zorundasınız. Apple üreticisiyseniz ve yıllık geliriniz 1 milyon doların üzerindeyse bütün gelirinizden yüzde 30 komisyon kesiliyor.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu