Güncel

Google Play Store Hamburger Menüyü Kaldıracak

Google Play Store‘da ufak bir tasarım düzenlemesi yaptı. Google, uygulamada bulunan hamburger menü ikonunu kaldırıyor ve yerine bir görsele dokunarak ulaşılabilen pop-up bir menü getiren bir güncelleme yapıyor.

Google Play Store, Android telefonlarının resmi uygulama mağazası olduğu için ve milyonlarca Android telefon kullanıcısı Play Store’a uygulama indirmek için sürekli girdiğinden dolayı Google, mağazasının daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunması konusuna fazlasıyla önem veriyor.

Özellikle geçtiğimiz yıl Play Storearayüzünde ciddi anladma değişikliğe gitmişti. Google, uygulama sayfalarını, ana sayfayı ve arama sonuçlarını daha kullanıcı dostu yapmıştı. Google, son olarak yaptığı güncelleme ile Play Store’da ki hamburger menüyü kaldırıyor

Google Play Store
Google Play Store Pop-up Menü Getiriyor

Google Play Store’da Yan Menü Kalkıyor, Pop-up Menü geliyor

Aslına bakacak olursak hamburger menüler, günümüze kadar en çok tercih edilen menü tiplerindendi. Ancak ekran boyutlarının büyümesi nedeniyle arayüzde daha fazla alan açıldı. Birlikte olan hamburger menülerdeki içeriklerin pek çoğu gezinme çubuklarına taşındı.

Bu durumdan rahatsız olmuş olan Google da Play Store’dan hamburger menüyü kaldırıyor. Bundan sonra kullanıcılar, hamburger menünün sunmuş özelliklere sağ üstte bulunan profillerine tıklayarak ulaşabilcekler. Google, menünün tasarımını da değiştirmiş durumda. Artık kullanıcılar Play Store’un menüsünü açtıkları zaman yan menü ile değil de pop-up menü ile karşılaşacaklar.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu