Güncel

Google Play Store Sıralamada Yükseliş ve Düşüşler Belli Olacak

Google Play Store sıralamada yükseliş veya düşüş yaşandığını gösteren ikonlar ekledi. Uygulamaya gelen güncelleme ile kısa süre önce uygulamalara, platformda büyüme mi yoksa düşüş mü gösterdiğini gösteren küçük simgeler eklendi. Yukarı çıkan ok ucu sağlıklı büyümeyi gösterirken, aşağı giden ok ucu pazardaki yavaşlamayı gösteriyor. Bu gösterim şekli kullanıcılara hem ürünlere güven duymaları için bir neden sağlıyor hem de genel popülasyonda şu anda neyin trend ve popüler olduğunu kullanıcıların görmesini sağlıyor.

Google Play Store Sıralamadaki İkonların Amacı Nedir?

Bu güncelleme, kullanıcılara mağazadan ne indirdiklerine dair daha fazla bilgi verme etrafında dönüyor. Bununla birlikte, trend grafiği simgelerini eklemeyi seçmek, kullanıcıların bir uygulamayı indirirken daha bilinçli bir karar vermesine, kullanıcıların uygulamaya güven işareti olarak bağlı olup olmadığına karar vermesine olanak tanıyor.

Google Play Sıralama
Google Play Store Sıralamada İkonlar Gösteriliyor

Bu güncelleme güvenilirliği ve başarıyı ölçmek için tek bir ölçüt değildir. Çünkü Google Play, bir uygulamanın yükselişini veya düşüşünü ölçen faktörlere veya ani bir değişiklik gözlemlendiğinde zaman çerçevesine ilişkin hiçbir gösterge vermez. Örneğin anlık mesajlaşma uygulamalarından biri olan Telegram, WhatsApp’ın gizlilik politikasının yenilenmesinin ardından yükselişteyken şu anda düşüş eğilimiyle karşı karşıyadır.

Bununla birlikte, aşağı doğru yaşanan bu eğim, hızlı bir yükselmenin ardından yaşandığı için herhangi bir zaman aralığı sağlanamıyor. Böylece bu düşüşün kullanıcılar memnun kalmadığı için mi yoksa kullanıcılar artık kullanmak istedikleri uygulamaları benimsediği için mi kaynaklanıyor belirlemek zordur.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu