AndroidGüncel

Google RCS İle Sms Devri Kapanıyor

Google, dün yapmış olduğu duyuruda, Apple’ın iMessage uygulamasına rakip olarak geliştirmiş olduğu RCS hizmetinin Türkiye’de dâhil olmak üzere tüm dünyada erişime açıldığını açıkladı. Açılımı Zengin İletişim Hizmetleri olan Google RCS kolay mantığı ile kullanıcıların tıpkı WhatsApp’ta yapmış oldukları gibi internet bağlantısı üzerinden direkt olarak mesaj göndermelerini sağlıyor.

Android işletim sisteminin en büyük eksiklerinden biri de iMessage. iMessage sayesinde iOS kullanıcıları, tablet ya da bilgisayar fark etmeksizin istedikleri zaman istedikleri yerden internet bağlantısını kullanarak mesaj gönderebiliyor. Android kullanıcıları ise maalesef bu ayrıcalıktan hiçbir şekilde yararlanamıyordu.

Android telefonlardaki bu eksikliği doldurmak isteyen Google, Zengin İletişim Hizmetleri anlamına gelen RCS adında bir özellik geliştirdi ve belirli ülkelerde kullanıma açmıştı. Son yapılan duyuruda ise şirket, artık bu özelliğin tüm Dünya tarafından kullanılabilir olduğunu söyledi.

Google RCS nedir? Ne işe yarar?

RCS, bildiğimiz SMS’in ‘geliştirilmiş sürümüdür. RCS sayesinde, normalde MMS paketi gerektiren mesaj gönderme işlemini, internet bağlantısı üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik adından da anlaşıldığı gibi RCS ile gönderdiğiniz her türlü fotoğraf ya da video karşı tarafa yüksek kaliteli bir biçimde gider ve aynı şekilde karşı taraftan da size yüksek kalite ile gelir.

Google RCS, diğer popüler mesajlaşma uygulamalarında alışık olduğumuz gibi mesajların okunduğu zamanı görme ve mesajlara emoji ile tepki verebilme özelliklerini de içeriyor. Ayrıca RCS, Google’ın Mesajlar uygulaması olduğu için ve mesajlar uygulaması internet üzerinden mesaj gönderebildiği için tıpkı WhatsApp Web gibi de kullanılabiliyor.

RCS Emoji İle Tepki Verebilme
RCS Emoji İle Tepki Verebilme

Tüm bu yönleriyle RCS, popüler mesajlaşma uygulamalarından geri kalmayacak şekilde düşünülüp piyasaya çıkartılmış.

Google RCS’in SMS’i tamamen bitirip yerine oturacağını düşünürsek yanılmış olmayız. Çünkü artık eskimiş olan SMS’in daha modernize olmuş bir hali gerekiyordu. Bu uygulamaya en çok WhatsApp kullanmak istemeyenler sevindi.

WhatsApp kullanmak istemiyor ancak WhatsApp ile yapabildikleri çoğu şeye de sahip olmak isteyenler için Google RCS tam bu noktada bir yerlerde.

Google RCS’yi Türkiye’de Nasıl Etkinleştirebiliriz?

Aktifleştirmediyseniz ve ilk defa kullanacaksanız, şu adımları takip ederek Google RCS özelliğini akıllı telefonunuzda kolay bir şekilde açabilirsiniz:

  1. Google Play Store üzerinden, Mesajlar uygulamasını telefonunuza indirin.
  2. Açtığınız zaman varsayılan SMS olma izni isterse izin verin.
  3. Sonraki ekranda karşınıza RCS özelliğinin telefonunuzda aktif olduğuna dair bir bildirim gelirse o uyarıya tıklayarak özelliği aktif edebilirsiniz.
  4. Eğer bildirim gelmez ise, sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine dokunun ve Ayarlar’a gidin.
  5. Sohbet özellikleri seçeneğine dokunarak, ayarlamalarınızı yapın.
  6. Bu işlemi de bitirdikten sonra Google RCS’yi telefonunuzda kullanabilirsiniz.
RCS Türkiye'de Etkinleştirme
RCS Türkiye’de Etkinleştirme
RCS Türkiye'de Etkinleştirme
RCS Türkiye’de Etkinleştirme

Uyarı: Google RCS ile mesaj gönderebilmeniz için, karşı tarafın telefonunun da Android olması ve onun telefonunda da RCS’nin aktif olması gerekiyor.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

1 Yorum

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu