Güncel

Google Reklam Davası için Açıklama Yaptı

Google reklam davası konusunda açıklama yaptı. Google rekabete aykırı reklam satın alma planları için Facebook ile ortaklık kurmasına dair açılan dava ile ilgili tüm iddiaları reddederek savunmasını yaptı. Google, şirketin ekonomi politikası direktörü Adam Cohen’in tüm iddiaları yanıltıcı olarak nitelendirdiği bir blog yazısı yayınladı.

Google reklam davası için yayınladığı blog yazısı “Paxton’ın iddialarının neden yanlış olduğunu mahkemede göstereceğiz. Ancak dolaşan bazı yanıltıcı iddialar özellikle Facebook ile iyi duyurulmuş “Açık Teklif Verme” anlaşmamızın yanlış tasviri göz önüne alındığında, yanlış anlaşılmaları düzeltmek istedik.“ şeklinde başlayarak söylentiler ve onların doğrularının açıklamaları şeklinde devam ediyor.

Google Reklam Davası
Google Reklam Davası

Google Reklam Davasında Ne İle Suçlanıyor?

Google daha önce de haksız rekabet ile suçlandı. Şikayetin Times’ın bildirdiği versiyonunu inceleyerek, Google’dan bir yönetici, Facebook’un 2017’de reklam alanına girmeye karar verdiğinde şirketin “varoluşsal tehdit” in geldiğini gördüğünü belirtti. O sırada Facebook da bir proje arıyordu. Temelde yayıncıların Google’ın platformlarına bağımlılıktan kurtulmasına izin vermesi beklenen bir reklam satın alma düzenlemesi biçimi olan başlık teklifi.

Ancak her iki teknoloji devi de 2018’de Facebook’un Open Bidding projesi için Google ile ortak olmaya karar vererek bir anlaşma imzaladığı için proje hiçbir zaman gerçekleşmedi. Bu, şirketin kendi başına reklam borsaları için rekabet etmesine izin verdi. Times tarafından röportaj yapılan üyelerin belirttiği üzere, anlaşma aynı zamanda ittifaktaki diğer ortaklarla yapılan anlaşmalara hiç benzemiyordu.

Dolayısıyla, ittifakın diğer üyelerine kıyasla Google’ın Facebook’a reklam teklifleri için daha fazla zaman tanıdığı iddiaları da bulunuyor. Bunun yanı sıra Facebook’un Google reklamları gerçekten kimin alacağına dair daha fazla içgörü sunarak ve garanti edilen bir “kazanma oranı” sunarak Google’ın bir adım öne geçtiğine dair haberler de var. Belgeler, ikilinin rekabeti ortadan kaldırmak için birbirlerine “işbirliği yapacağını ve yardımcı olacağını” kanıtlayan niteliktedir.

Öte yandan, Facebook’tan bir sözcü de bu tür ortaklıkların çok yaygın olduğunu ve bunların çoğunun şirketin elinde olduğunu söyledi. Bu, Facebook’un reklam açık artırmalarıyla ilgili rekabeti artırmasına yardımcı olur ve ayrıca reklamverenler ve yayıncılar için en iyi sonuçları yaratır. Yani, buna aykırı herhangi bir şeyin temelsiz olduğu belirtildi.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu