Siber

Google Şifre Yöneticisi ile Hesaplarınızın Hackerlardan Korunduğundan Emin Olun

Google, Chrome tarafından kaydedilmiş tüm şifrelerinizi zayıflıklara ve bilinen ihlallere karşı koruyan bir şifre kontrol hizmeti olan Google Şifre Yöneticisi hizmeti sunuyor. Birçok hizmette ve uygulamada oturum açmak için çeşitli şifreler kullanılıyor. Eğer herhangi bir hesabınızın saldırıya uğramasını istemiyorsanız, ilk yapmanız gereken en önemli şey bunları iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ile birlikte kullanmaktır.

google password manager
İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Kullanmak Saldırılardan Korunmanın En Önemli Adımıdır

Çok faktörlü kimlik doğrulaması kullanmadığınız takdirde hem zayıf şifrelere sahip olmuş olursunuz, hem de siz farkında olmadan bir veya daha fazla ihlalin kurbanı olmuş olan bu şifrelerin birçoğunun güvenliği tehdit altında olabilir. Böyle bir durumda bilgisayar korsanlarının kimlik bilgilerinize ulaşması kolaylaşır. Bu sorunu şifrelerinizi değiştirerek ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirerek çözebilirsiniz.

Ancak asıl sorun, şifrenizin güvenliğinin ihlal edilmiş olduğunuzu nasıl anlayacağınızdır. Çünkü sorunu çözebilmek için önce ortada bir sorun olduğunu bilmeniz gerekir.  Neyse ki, Google bu konuda imdadınıza yetişiyor ve sizi koruyor. Google Şifre Yöneticisi adlı bir aracı sayesinde sistemin yapay zekası, herhangi bir ihlale maruz kalan şifreniz olup olmadığını size bildirmek için çeşitli kimlik doğrulama bilgilerinizi tarıyor.

Böylece bir güvenlik ihlali durumu yaşadığınız ortaya çıktığı zaman bu araç sayesinde hemen o şifreyi değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca Google Şifre Yöneticisi’ni kullanmak oldukça basit! Bu hizmeti kullanmak için bir Google hesabınızın ve Chrome’a ​​kaydedilen şifrelerinizin olması yetiyor. Bir Android veya Chrome kullanıcısıysanız Google Şifre denetleyicisi, Chrome’da kayıtlı tüm şifrelerinizi kontrol ediyor. Eğer farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız, endişelenmenize gerek yok çünkü her zaman her şeyi Chrome’dan varsayılanınıza aktarabiliyorsunuz.

Google Şifre Yöneticisi Nasıl Kullanılır?

Bir web tarayıcısında Google hesabınızda oturum açın. Daha sonra sağ üst köşedeki profil simgenize tıkladığınızda açılan penceredeki anahtar simgesinden “Şifreleri kontrol et” seçeneğini seçin.

google şifre yöneticisi
Anahtar Simgesinden “Şifreleri Kontrol Et” Seçeneğine Gidin

Ya da bu bağlantıdan Google Şifre Yöneticisi sayfasına ulaşarak Şifre Güvenliği’ne git butonuna tıklayın. Oturum açmış olsanız bile Google hesabınızın kimliğini doğrulamanızı isteyerek bu kişinin siz olduğunuzdan emin olmak ister. Google hesabınızın şifresini yazarak ilerleyin. Tekrar Google hesabınızda başarılı bir şekilde oturum açar açmaz, Şifre Kontrolü sonuçlarınızı görebilirsiniz.

google şifre yöneticisi iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA)
Oturum Açmış Olsanız Bile Google Hesabınızın Kimliğini Doğrulamanızı İster

Eğer şifrelerinizi kaydettiğiniz Chrome’u varsayılan tarayıcınız olarak kullandıktan sonra başka bir tarayıcı kullanmaya başladıysanız Şifre Yöneticisi’nde eski şifreleriniz kayıtlıdır. Kayıtlı olan hesaplarınızın şifrelerini bu süreçte değiştirdiyseniz, onları güncellemeniz gerekir. Şifreyi Değiştir butonunun yanında bulunan üç noktaya tıklayarak karşınıza çıkan seçeneklerden parolanızı güncelleyebilirsiniz. Böylece hesaplarınızın ve şifrelerinizin güvende olup olmadığından emin olmaya devam edebilirsiniz.

iki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA) google şifre yöneticisi
Şifre Kontrolü Sonuçlarınızı görebilir ve Üç Noktaya Tıklayarak Parolanızı Güncelleyebilirsiniz

Hesaplarınızı güvende tutmak için her hesabınıza farklı, güçlü, benzersiz şifreler belirleyin, mümkün olduğunca ikili kimlik doğrulaması (2FA) kullanmaya çalışın ve gerektiğince her platformda ayrı e-posta hesaplarıyla kaydolmaya çalışın. Bu tedbirler sizi olası güvenlik ihlallerinin büyümesinden de koruyacaktır. Son zamanlarda birçok kullanıcının verilerinin sızdırılmasının ardından insanların endişelerinin büyümesiyle hesap ve veri güvenliği konusu oldukça önem kazandı.

Eğer Chrome veya Google kullanıcısıysanız, bunu bir zorunluluk olarak kabul edebilirsiniz. Google Şifre Yöneticisi’ni kullanarak güvenliği ihlal edilen veya zayıf şifrelerinizden haberdar olarak parolalarınızı güncelleyin ve her zaman şifrelerinizin güvende olduğundan emin olun. Ayrıca buradan Yemeksepeti kullanıcılarının verilerinin çalındığı haberimizi ve buradan Facebook kullanıcılarının verilerinin sızdırıldığı haberimizi de okuyabilirsiniz.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu