Güncel

Google’ı 22 Yıl Öncesine Götüren Eklenti

Dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google, 4 Eylül 1998’den beri kullanıcıların ilk aklına gelen arama motoru. Aradan geçen 22 senede oldukça fazla değişim geçiren Google, artık aradığımız bir bilgiyi içeren web sitelerini sıralamaktan çok daha fazlasını yapıyor. Tabi bu durum da Google arama sonuçlarının listelendiği sayfayı daha karmaşık hale getiriyor.

Google bu konu hakkında geçtiğimiz günlerde bir gelişme yaşandı. The markup adındaki bir geliştirici, Google’ı 22 yıl öncesine götüren eklenti geliştirdi. Yeni geliştirilen eklentinin adı Simple Search (Basit Arama) , hem Chrome hem de Firefox’ta kullanılabilen eklenti kabaca Google’ı o eski sade günlerine geri döndürüyor.

Google'ı 22 Yıl Öncesine Götüren Eklenti
Google’ı 22 Yıl Öncesine Götüren Eklenti

Simple Searchün temelde iki farklı kullanım amacı bulunuyor. Bunlardan ilki daha sade bilgi arama deneyimi sunabilmek. İkincisi ise Google’ın reklam ve hizmetlerine ne sıklıkla yer verdiği konusunda farkındalık yaratmak. Yani insanların ne derecede Google ekosistemine dahil edildiğini göstermek.

Simple Search’ü yüklediğiniz zaman Google’ın ana arama sonuçlarını içeren yeni bir pencere açılıyor. Bu açılan pencere tıpkı Google’ın ilk açıldığı zamanki sadeliğine sahip. Bu sayede hiçbir reklam veya ürün yerleştirme görmeden araştırmanızı yapabilirsiniz.

Google’ın yanı sıra Bing arama motoru için de entegre olan simple search eklentisini indirmek ücretsiz ve oldukça kolay. İndirmek için buraya tıklayabilir daha sonra karşınızı çıkan sayfada kullanmak istediğiniz tarayıcıyı seçebilirsiniz.

Bu ve bunun gibi faydalı eklentileri uygulamaları ve daha bir çok faydalı içeriğe Teknotomy Güncel adresinden ulaşabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu