Güncel

Google Sürüş Modu Asistanla Birlikte Çalışıyor

Google sürüş modu asistanla birlikte çalışmaya başladı. Kullanıcılar artık Google Haritalar’dan ayrılmadan aramaları ve mesajları daha kolay yanıtlayabilirsiniz. 11 Ocak’ta Google’ı bir tweet ile yeni özelliğini duyurdu. Bu yeni özellik, dikkat dağınıklığı riskini azaltmaya yardımcı olmaktır dedi. Kasım 2020’de Google, Amerika Birleşik Devletleri’nde pek çok kullanıcının henüz alamadığı, temelde bir deneme olan Yardımcı Sürüş Modu önizlemesini duyurdu. Bu konuda önemli olan haber şu ki, yalnızca Android 9 veya en az 4GB RAM ile çalışan Android telefonlarda satışa sunulacak.

Google Sürüş Modu ile İlgili Tweet

Google Sürüş Modunda Değişen Özellikler Neler?

Google Haritalar denemesinde Ekim ayında ilk kez görülen Android Auto, Google Haritalar ve Google Asistan’ın bir füzyonudur. Ancak kullanıcı arayüzü, Google’ın geliştiricinin konferansında gösterdiklerinden farklı görünüyor. Bu uygulamanın öncekilerden farklı olan özellikleri şu şekildedir:

  • Yeni bir alt çubuğun, bir navigasyon kısayolunun, basitleştirilmiş bir arayüzün ve sesli komutların eklenmesinin yanı sıra, navigasyon yöntemi Google Haritalar’dan çok fazla değişmedi.
  • Sol tarafta bir mikrofon var, merkezde en son kullandığınız uygulama, çoğunlukla Haritalar veya bir ses uygulaması ve sağ tarafta bir başlatıcı görünüyor. Bu, kullanıcıların sürüş sırasında aynı anda birden fazla uygulamayı oynayabileceği ve bir uygulamadan diğer uygulamalara geçmek zorunda olmadığı anlamına gelir. Sesli komut özelliğini kullanarak arama yapabilir, bunları kabul edebilir veya reddedebilir, mesaj gönderip alabilir ve bunların Google Sürüş Asistanı tarafından okunmasını ve Spotify, Google Podcasts ve YouTube Music ile müzik çalmasını sağlayabilirsiniz
Google Sürüş Modu
Google Sürüş Modu

ABD’deki Android kullanıcıları, Google Asistan, Google Haritalar ve Android 9 telefonlarına sahiplerse telefonların da Google Asistan ayarları> gezinme> sürüş modu aracılığıyla Google sürüş modunu başlatabilir. “Hey Google, sürüş modunu başlat” diyerek başlatabilir veya Google haritalarında bir hedefi görüntülerken “Başlat” a dokunarak başlatabilirsiniz. Google Haritalar’ın dil değiştirme özelliği ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu