Android

Google Uygulama Yükleme Optimizasyonu Android Cihazlarda İndirme Hızını Artıracak

Google uygulama yükleme optimizasyonu özelliğiyle Android cihazlara uygulama yüklemeyi daha hızlı hale getirmek için çabalıyor. 9to5 Google, bu özellik için, bir uygulamanın hangi bölümlerinin ilk başlatıldığında kullanıldığını analiz etmeye yarayacak bir destek belgesi bulduğunu söylüyor. Google’ın bu verileri lansman sonrası gidişatı geliştirmek ve iyileştirmek için kullanması bekleniyor.

google uygulama yükleme optimizasyonu
Gelecek Olan Optimizasyon Sayesinde Telefonların Hızında Olumlu Bir Artış Olabilir

Google uygulama yükleme optimizasyonun geliştirilmesi için topladığı veri analiz işlemi, bir uygulamayı ilk açtığınız anda, Google’ın gerçekte kullandığınız bileşenleri ve bu bileşenlerden hangilerinin zayıfladığını analiz etmeye çalışmasıyla gerçekleşiyor. Buna, Twitter uygulamasını indirirken hemen tweet atmaya başlamak yerine bir Twitter hesabı oluşturmaya odaklanmanız örnek olarak verilebilir. Bu davranışlar, kullanıcıların çoğunluğuna göre değerlendirilecek ve Play Store, indirme işleminde uygulamanın bu bölümünü indirmeye öncelik verecek.

Google Uygulama Yükleme Optimizasyonu Sayesinde Telefonunuzun Hızı Artabilir

Pek kullanılmayan bileşenler, daha hızlı bir bağlantı kurana kadar ya da siz bu bileşenleri kullanmaya hazır olana kadar kaldırılmış olarak kalacak. Dolayısıyla, Google uygulama yükleme optimizasyonu özelliği indirme yükleme hızını iyileştirmek için aslında hiçbir şey yapmamış olacak. Bunun yerine uygulama birkaç parçalı seçenek olarak indirildiğinden size işlerin daha hızlı hallolduğu yanılsamasını verecek.

Tabii, telefonunuz uygulamaların en çok kullandığınız bölümlerini çalıştıracağı için cihazınızdaki yükü azaltmış olacak ve böylece telefonunuzun biraz daha hızlanmasını sağlayacak. Google, bu çalışmalarını kendi gizlilik politikasının kısıtlamaları dâhilinde gerçekleştirecek. Şirket, özellikle sosyal medya söz konusu olduğunda, uygulamalardaki herhangi bir indirme veya yükleme ile ilgili hiçbir bilgiyi toplamaz. Bu süreç devre dışı bırakılamasa da, kullanıcılar Google uygulama yükleme optimizasyonu ile ilgili bilgilerin Google’a geri gönderilmemesini seçebilir.

Özellik tüm kullanıcılara sunulduğunda ise, Play Store ayarlarından kapatılabilecek. Bu özelliğin ne zaman herkesin kullanımına sunulacağını henüz açıklanmadı. Fakat 9to5Google’ın haberine göre, Play Store 25.5.13 sürümü optimizasyon özelliğine atıfta bulunuyor. Bu nedenle herkesin kullanımına sunulmasının uzun sürmeyeceği tahmin ediliyor.

Kaynak
Google Wants to Make Installing Android Apps Feel Speedier

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu