fbpx
Güncel

Google Web Hikayeleri, Teaser Değil

Kısa süre önce Google Instagram Story’lere benzeyen Google Web Hikayeleri’ni Keşfet bölümüne ekleyerek kullanıcılarına sundu. Keşfet bölümünü daha çekici hale getirmeyi amaçlayan Google, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye çalışıyor. Ancak çeşitli yanlış anlaşılmaların yaşanmasından dolayı Google, blog sayfasında “Web Hikayeleri, Web Teaserları Değil” diyerek YouTube videosuyla birlikte bir açıklama yayınladı. Google, hikayeler için hala ilk günler olmasına rağmen web yaratıcıları tarafından oldukça fazla ivme gördüklerini belirtti.

Google Web Hikayelerinin Doğru Kullanımı
Google Web Hikayelerinin Doğru Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Dünyanın çeşitli yerlerinde yer alan web yaratıcıları, Web Hikayeleri ile portföylerini tamamlamaya çalışıyor. Ancak Google’ın dikkatini çeken şey, kullanıcıların hikayeleri Teaser içeriği hazırlamak için kullandığı oldu.  Web Hikayeleri üreticileri, Web Hikayeleri’ni bir blog yazısı veya tam uzunlukta video gibi temelde başka bir içeriğin reklamı olan Teaser içerikleri olarak kullanıyor. Ancak Google, kullanıcılardan aldığı geri dönütler ile kullanıcıların istedikleri şeyin bu olmadığını söylüyor.

Google, okuyucuların okumuş oldukları şeyi bitirmek için bir bağlantıya tıklamak zorunda olmaktan hoşlanmadıklarını ifade ediyor. Dolayısıyla Google Web Hikayeleri’nin gelen trafiğinizi ve görünürlüğünüzü artırmaya yardımcı olmasına rağmen kullanıcıların içerik yolculuklarını tamamlamak için tıklamak zorunda oldukları bir kanal olarak çalışmayacağını belirtiyor. Web yaratıcılarının başarılı olmasını isteyen şirket neler yapılması gerektiğine de değiniyor.

Google Web Hikayeleriniz için Nasıl Kaliteli İçerik Üretirsiniz?

  • Ürünlerinizi vurgulayan ve satın alınabilecek yerlere bağlantı veren bir alışveriş listesi
  • Sıralı hikayelerinizde, bir tıklamanın ardından daha ayrıntılı talimatlar vermek. Örneğin bir yemek tarifini sıralı hikayeler ile eksiksiz bir şekilde vermek.
  • Aynı konuda farklı bakış açılarına sahip hikayeler paylaşabilirsiniz.

Kaliteli Hikaye İçeriği Oluştururken Yapmamanız Gerekenler

  • Hikayenize “En İyi 10 Bilim Kurgu Tv Şovu” isimli bir listeyle başlayıp, ilk üçü anlatıp devamı için kullanıcıları bloğunuza tıklamaya zorlamamalısınız.
  • Başlıkta bir tariften bahsedip, içerikte sadece fotoğraf kullanarak sitenize yönlendirme yapmamalısınız.
  • Avrupa’daki güzel şehirleri vurgulayarak hikayelerinize başlayıp sonrasında tek bir şehri gösterip devamı için blog bağlantısı vermemelisiniz.
Google Web Hikayeleri

Google Web Hikayeleri’nin ilgi çekici içeriklerin bağımsız bir biçimi olduğunu ve üreticilerin buna göre davranması gerektiğini söylüyor. Ayrıca Google Teaser şeklindeki içerikleri, bir dergi rafına gidip sadece kapakları görüp tüm sayfaların eksik olduğunu fark ettiğinizde yaşayacağınız hayal kırıklığına benzetiyor. Google Web Hikayelerinin amacına uygun kullanılması durumundaysa hikayelerinizin organik sıralamasının iyileşeceğini ve trafik kaynaklarınızın çeşitleneceğini unutmamanız gerekir.

Kaynak
Web Stories, not Web Teasers

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu

Tek Tık Haber Platformu

Teknotomy Haber Bültenine Üye Olmak İstermisiniz?