Teknotomy DosyaGüncelOyun

GTA 5 Rehberi – Merak Ettiğiniz Her Şey

GTA 5, Rockstar North tarafından geliştirilip üretilen ve Rockstar Games tarafından piyasaya sürülen bir oyundur. GTA 5 açık uçlu macera ve aksiyon tarzı sevenlere hitap eder. Grand Theft Auto V, bu oyunun beşinci serisidir. PlayStation 3 ve Xbox 360 için 17 Eylül 2013 tarihinde piyasaya çıkan oyunun grafikleri güncellenmiş yeni nesil sürümü, Xbox One ve PlayStation 4 için 18 Kasım 2014 tarihinde, Windows için 14 Nisan 2015 tarihinde piyasaya çıkmıştır.

Oyun Kaliforniya eyaletinin güney bölgesini temel alarak oluşturuldu. Bu bölge ise San Andreas eyaletinde yer alır. San Andreas, büyük bir bölümü Los Angeles şehrine dayanılarak oluşturulmuş olan Los Santos adlı şehirden ve büyük kırsal alanlardan meydana gelir. Oyun serisinde bir ilk olarak, oyunda üç ana karakter bulunur: Michael De Santa, Franklin Clinton, Trevor Philips. Oyunun bütçesi 170 milyon sterlindir. Temmuz 2020 tarihi itibariyle yaklaşık 130 milyon kopya satıp 6 milyar dolardan fazla hasılat elde ederek ABD’de en çok satılan ve kar elde edilen oyun olmuştur.

GTA 5 Hikayesi

Oyunda Michael, Franklin ve Trevor isminde üç farklı karakter bulunur. Oyundaki üç karakterden her birinin farklı alanlarda değişik yetenek ve güçlere sahptir. Örneğin, Michael eski bir banka soyguncusu olduğu için silah kullanma konusunda diğer karakterlerden çok iyidir. Trevor ise eski bir savaş pilotu olduğundan uçak, helikopter, jet ve diğer hava araçlarını diğerlerinden daha iyi kullanır. Franklin de araç hırsızı olduğundan otomobil ve motosiklet sürme konusunda diğerler karakterlere göre daha çok ön plana çıkar.

Oyuncular, karakterler arasında geçiş yapabilme imkanına da sahipler. Oyuncu, karakterler arasında geçiş yaparken kullandığı karakterden uzaklaşarak Google Haritalar benzeri bir haritada diğer karaktere yakınlaştırma yaparak geçiş yapabilir. Karakterler arası mesafe ne kadar kısa ise geçiş işlemi de o kadar hızlı olur. Bununda birlikte oyunda birçok küçük eklenti de mevcut. Bunlar; jet ski sürme, uçuş yarışlarına ve off-road yarışlarına katılma, paraşütle atlayış, yoga, tenis oynama, golf oynama, akrobasi ve triatlon gibi.

Ayrıca her bir karakterin farklı hobileri vardır. GTA 4’te seriye eklenen mobil telefon da bu seride biraz değişmiş bir biçimde yer alır. Mobil telefon daha çok internete girmek için kullanılır. İfruit isimli yeni telefondan resimler çekip Rockstar Social Club’a yükleme olanağı sunulur. Telefonda aynı zamanda kamera, internet, kişiler, sosyal medya, takvim ve bitirilen bir görevi tekrar yapma olanağı sunan bir uygulama da bulunur. Aynı zamanda İfruit akıllı telefona da indirilebilir.

GTA 5 ’de önceki serilere göre daha çok araç bulunur. Önceki serilerde olan kontrol sistemi, hemen hemen bu oyunda da aynı şekilde. Ayrıca Max Payne 3’teki multiplayer moduna benzer çoklu oyuncu modu var. GTA 5 oyun haritasının Grand Theft Auto: San Andreas, Grand Theft Auto 4 ve Red Dead Redemption oyunlarının haritalarından daha büyük olduğu da ifade edilir. Oyundaki haritalardan birisi de çöl arazisi olan Manhunt adlı oyundan bildiğimiz Carcer City olarak geçer. Bazı özel korumalı bölgelerin dışında oyunun tüm haritası açıktır ve başlangıçtan itibaren tüm haritayı gezmek ve keşfetmek mümkün.

Oyundaki coğrafi alan büyük ve geniştir. Dağlar, okyanuslar, göller, nehirler, askeri üsler, tarım arazileri, plajlar, ormanlar, çöller ve yoğun kentsel ortamlar mevcut. Ayrıca okyanus tabanı ayrıntılı ve keşfedilmeyi bekler bir halde. Dalış kıyafeti, oksijen tüpü ve palet gibi dalış ekipmanlarıyla deniz altına dalabilmek mümkün. Deniz altında doğal yaşam da mevcut. Bunun yanında deniz altında hazineler, batıklar ve zehirli mantarlara rastlayabileceğiniz ifade edelim.

Grand Theft Auto San Andreas’taki istatistik özelliği bu oyunda da yer alır. Her bir karakterin istatistik özellikleri bulunur. Dayanma gücü, dayanıklılık, hız, araba sürüşü, nişancılık gibi istatistikler bunlardan bazılarıdır. Özel yetenekler gibi istatistikler; sürüş, koşu, atış gibi aktiviteleri yaptıkça gelişme gösterir. Yine San Andreas oyununda olduğu gibi bu oyunda da ev, garaj, iş yeri satın almak ve kiralamak mümkün. Taksi firması, geçe kulübü, golf sahası, tekne limanı gibi işyerleri oyuncular tarafından satın alınabilir veya kiralanır.

Önceki serilerde de olduğu gibi, karakterin kıyafet, saç ve dövmeleri özelleştirilebilir. Yine otomobiller ve motosikletler Los Santos Customs adlı dükkânda modifiye edilir. Oyunda silah menüsü önceki serilerden farklı çok farklı bir şekilde tasarlanmıştır. Max Payne 3 oyunlarındakine benzer bir şekilde silahlar artık dairesel bir menüden seçilebilir. Silahlar, lazer görüşü, susturucu, dürbün, fener ve çeşitli yüksek mermi kapasitesine sahip şarjörler ile modifiye edilir. Oyunda aynı zamanda jipsync özelliği de bulunur.

GTA 5 Online

Grand Theft Auto 5 için yeni multiplayer modu, Grand Theft Auto Online olarak listelerde yer alır. Multiplayer modu (çoklu oyuncu modu) daha önceki serilerden daha gelişmiştir. Oyunun multiplayer modu, serinin bugüne kadar yapılan en büyük çok oyun modudur. Crew adı verilen ve ilk kez Max Payne 3’te aktif olarak kullanıma sunulan online çete sistemi, GTA 5 multiplayer mod seçeneğinde de vardır. Böylelikle oyunu oynayanların Rockstar Social Club ile oluşturdukları veya üye oldukları çeteler, multiplayer de yer alır. Oyuncular en fazla beş ekip ya da çeteye üye olabilir. Görevleri tamamladıkça deneyim puanı kazanır. Kullanıcılar, multiplayer karakterini en baştan kendileri oluşturup özelleştirmek için Grand Theft Auto Online Character Creation System (Grand Theft Auto Online Karakter Yaratma Sistemi) isimli özelliği kullanır.

Oyunun tek kişilik modunda karakter değiştirme menüsünde yer alan; Trevor, Franklin ve Michael, haricinde multiplayer karakterler de bulunur. Üç ana karakter haricinde bu karakter seçildiğinde, oyun multiplayer modunda giriş yapar. Multiplayer moduna geçiş yapmak önceki oyunlardan daha çok kolaydır. Grand Theft Auto 5 Single Player’daki ana karakterler ve yan karakterler görev verir.

GTA 5 İndirmek İçin Sistem Gereksinimleri Nedir?

Minimum Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 bit, Windows 8 64 bit, Windows 7 64 bit Service Pack 1, Windows Vista 64 bit Service Pack 2, Windows 10 64 bit
 • İşlemci: Intel Core2 Quad CPU Q6600 2.40GHz – AMD Phenom 9850 Quad Core Processor (4 CPUs) 2.5GHz
 • Ram: 4 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA 9800GT 1GB – AMD HD 4870 1GB (DX 11, 10.1, 10)
 • Ses Kartı: 100% DirectX 10 destekli
 • Boş Alan: 65 GB

GTA 5 İndirmek İçin Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim sistemi: Windows 8.1 64 bit, Windows 8 64 bit, Windows 7 64 bit Service Pack 1, Windows 10 64 bit
 • İşlemci: IntelCore İ5 3470 3.2GHz (4 CPUs) – AMD X8 FX-8350 4GHz
 • Ram: 8 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GT 930M 2GB – AMD HD7870 2GB – NVIDIA GTX 660 2 GB
 • Ses Kartı: 100% DirectX 10 destekli
 • Boş Alan: 70 GB

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu