Teknotomy Dosya

2022 Güncel DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Her ne kadar bilinçli olarak farkında olmasak da internet; yemek, içmek, barınmak gibi hayatımızın en temel kavramlarından birisi oldu. Ancak uykudan uyanır uyanmaz iş ve uğraşlarımız için bir araç olarak kullandığımız internetin, temel kavramları ve nasıl çalıştığı ile ilgili çoğumuzun hiçbir fikri yok.  İnternetin temel kavramlarından birisi DNS’tir. DNS ve DNS ayarları, birçoğumuzun kulağına çalınan ama ayarlarının nasıl yapıldığını, ne işe yaradığını pek çok kişinin bilmediği bir kavram. Şimdi gelin DNS ayarları nasıl değiştirilir? DNS değiştirme ne işe yarar, güncel DNS ayarları 2022 yılı için nelerdir birlikte bakalım. 

DNS Nedir?
DNS Nedir?

DNS Nedir?

İnternet dünyasında, Domain Name System teriminin kısaltması olan DNS’in Türkçe karşılığı, Alan Adları Sistemidir. DNS, cihazınızdaki tarayıcınızın adres çubuğuna yazdığınız web sitesi adını,  ziyaret etmek istediğiniz internet sitesinin gerçekte bulunduğu IP adresine çeviren ve internette kolay bir şekilde dolaşmayı mümkün kılan, tabir yerindeyse, sihirli bir sistemdir.

DNS, internet kullanıcılarına, alan adları ile kolay ve anlaşılabilir bir internet erişimi sağlar. Başka bir ifade ile DNS adresleri, her IP adresinin kolay anlaşılabilir ve hatırlanabilir hale getirilmiş çözümlemeleridir. Alan adları önce bulundukları ülkeye göre, daha sonra da internet adresi olarak bildiğimiz; net, com, gov, mil, edu gibi uzantılar ile alt bölümlere ayrılır.

Evinizden, işyerinizden, mobil cihazınızdan herhangi bir internet sitesine girmek istediğinizde, bu sitenin IP adresi, nerede barındırıldığı, hangi bilgisayara ait olduğu DNS sistemi sayesinde belirlenir ve bu sistemle istediğiniz internet adresine hızlıca erişim sağlayabilirsiniz. 

Peki güncel DNS 2022 ayarları hakkında bilgi sahibi olmak neden önemlidir? DNS ayarları nasıl değiştirilir? Sorularını yanıtlamadan önce DNS olmasaydı ne olurdu? DNS tam olarak ne işe yarar sorularına biraz daha açıklık getirmeye çalışalım.    

DNS Ne İşe Yarar?

İnternet, birçok bilgisayarın birbiri ile iletişim içinde olduğu, dünya genelinde sürekli büyüyen, üretilen bilgilerin saklandığı ve paylaşıldığı bir teknoloji. İnternetin henüz çok fazla kullanıcısı yokken, insanların internet üzerinden belirli bir web sitesine erişmek için IP numaralarını kullanmaları mümkündü. Ancak çok hızlı büyüyen bu internet ağına, kısa zamanda çok fazla kullanıcı katılınca, internet dünyası şimdi olduğu gibi alan adı olarak tanımlanan, hatırlaması kolay kelimelerden oluşan adresler kullanmaya başladı. www.google.com gibi.

Daha somut bir ifade ile GOOGLE’a girmek için tarayıcınızın adres çubuğuna, 172.217.17.174 numarasını da yazabilirsiniz. Bu kod sistemi sizi GOOGLE’ın internet sitesine götürecektir. Ancak onun yerine, adres çubuğuna daha kolay akılda tutulabilen, www.google.com ifadesini gireriz ve DNS sunucusu, bu adresi IP adresine yönlendirir.

DNS Ayarları Nedir?
Alan Adları Sistemi Ne İşe Yarar?

Yani DNS, internet dünyasının telefon defteridir dersek yanlış bir ifade kullanmış olmayız. DNS aynı telefon numaralarında olduğu gibi internet adreslerinin IP numaraları karşılığını tespit etme işine yarar. DNS, uçsuz bucaksız bir sanal evren olan internet dünyasını adlandırmaya, bölümlere ayırmaya, bölümler arası iletişimi sağlamaya yarayan sistemdir. 

Neden DNS Ayarlarını Değiştirmeliyiz?

Bilgisayarımızın başında, web tarayıcımızın adres çubuğuna internet adresini yazdıktan sonra, enter tuşuna basıyor ve saniyeler içinde istediğimiz internet sitesini görüntüleyebiliyoruz. Bizler, bu iletişim ağını basit bir şekilde kullanırken, altyapıda bizim görmediğimiz işlemler yürütülmekte, ulaşmak istediğimiz IP adreslerini aklında tutan DNS sistemleri çalışmakta.

İnternette gezinirken bazen DNS sunucuları yapmak istediğimiz işleme geç yanıt verebilir ve internet hızımız düşebilir. Ya da servis sağlayıcılarınızın atadığı DNS sunucularında zaman zaman sorun çıkabilir. Bazen de kullanıcılar, erişim engeli bulunan, yasaklı sitelere giriş için alan adları ayarları değiştirme yoluna başvurabilirler.

Veri gizliliğini sağlamak, gezinti yapılan internet sitelerinde iz bırakmamak için de kayıt altına alınmayan bir DNS yapısını tercih etmek, DNS ayarlarını değiştirmek için başka bir neden olabilir. 

DNS Ayarları Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

DNS ayarları değiştirme işlemi için birkaç yöntem kullanılabilir. DNS ayarları, modem üzerinden değiştirilebildiği gibi tarayıcı üzerinden ya da işletim sistemi üzerinden değiştirilebilir. Şimdi gelin farklı işletim sistemleri için Alan Adları ayarları değiştirme işleminin nasıl yapıldığına bakalım. 

DNS Ayarları Nasıl Yapılır?
Alan Adları Ayarları Nasıl Yapılır?

MacOS DNS ayarları nasıl değiştirilir?

 • MacOS işletim sistemine sahip cihazlarda, DNS ayarları değiştirme işlemi için;
 • Öncelikle sol üstte bulunan ‘Apple’ simgesine tıklayın,
 • Buradan sistem tercihlerine girin,
 • Sistem tercihleri ekranında, ‘Ağ Seçeneği’ ne tıklayın,
 • Açılan pencerede sağ alt kısımda bulunan ‘İleri Düzey’ butonuna tıklayın,
 • Mac DNS ayarları değiştirme işlemini için son olarak, açılan ekranda üst kısımda yer alan DNS seçeneğine tıklayın,
 • Açılan pencerede + seçeneğine tıklayın ve kullanmak istediğiniz adresini girin. 

Windows DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Windows DNS ayarları, kullandığınız Windows versiyonuna göre değişiklik gösterir.

Windows 7 DNS Ayarları:

 • Yasaklı sitelere giriş DNS ayarları Windows 7 işletim sistemi için şu adımları izleyebilirsiniz:
 • Denetim masasına gidin,
 • ‘Ağ durumu ve Görevlerini Görüntüle’ seçeneğine tıklayın, 
 • Açılan pencerede ‘Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin’ ifadesine tıklayın,
 • Açılan yeni pencerede, ağ bağlantısı simgesinin üzerine sağ tıkladıktan sonra ‘Özellikler’ sekmesine giriş yapın. 
 • Gelecek ekranda, ’İnternet Protokol sürüm 4 (TCP/IPv4)’ kısmına tek tık yaparak seçili duruma getirin ve ’Özellikler’ butonuna tıklayın. 
 • Son olarak açılan pencerede, ‘Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan’ kutucuğunu aktif duruma getirerek uygun DNS sunucu adresini yazın. 

Windows 8 DNS Ayarları:

 • Yasaklı sitelere giriş DNS ayarları Windows 8 işletim sistemi için şu adımları izleyebilirsiniz: 
 • Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde yer alan internet erişimi simgesine sağ tıklayıp ‘Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç’ sekmesine tıklayın,
 • Açılan ekranın sol kısmında göreceğiniz ‘Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin’ ifadesini tıklayın,
 • Açılan pencerede, ağ bağlantıları görüntülenecektir. Aktif olan ağ bağdaştırıcınıza sağ tıklayın ve ‘Özellikler’ i tıklayın,
 • Karşınıza gelen yeni pencerede, listelenen alanda ‘Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’ seçeneğine çift tıklayın,
 • Açılan pencerede ‘Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan’ seçeneğini tıklayıp, ‘Tercih Edilen DNS Sunucusu’ alanlarına uygun DNS sunucu adreslerini yazın.

Windows 10 DNS Ayarları: 

 • Yasak sitelere giriş DNS ayarları Windows 10 işletim sistemi için şu adımları izleyerek değiştirilebilir: 
 • Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde yer alan internet erişimi simgesine sağ tıklayıp ‘Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç’ sekmesine tıklayın,
 • Açılan ekranın sol kısmında göreceğiniz ‘Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin’ ifadesini tıklayın,
 • Açılan pencerede, ağ bağlantıları görüntülenecektir. Aktif olan ağ bağdaştırıcınıza sağ tıklayın ve ‘Özellikler’ i tıklayın,
 • Karşınıza gelen yeni pencerede listelenen alanda ‘Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’ seçeneğine çift tıklayın,
 • Açılan pencerede ‘Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan’ seçeneğini tıklayıp, ‘Tercih Edilen DNS Sunucusu’ alanlarına uygun DNS sunucu adreslerini yazın.

Android DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

 • Android işletim sistemi kurulu cihazlarda, DNS ayarları değiştirme işlemi için şu adımları izleyin:
 • ‘Ayarlar’a gelip ‘Wi-Fi’ sekmesine dokunun, 
 • Bağlı durumda olduğunuz internet ağının yanında bulunan ayar simgesine dokunun,
 • Açılan ekranın aşağı kısmında ‘Gelişmiş Seçenekleri Göster’ butonuna dokunun,
 • ‘İp Ayarları’ seçeneği altında ‘DHCP’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenekte ‘Statik’ ifadesini işaretleyin,
 • Açılan ekranda ‘DNS 1’ ve ‘DNS 2’ yazan alanlara DNS sunucu adreslerini yazın. 

iOS DNS Ayarlarını Nasıl Değiştirilir?

 • İphone DNS ayarları nasıl değiştirilir sorusunun yanıtı için ise aşağıdaki adımları takip edin:
 • ‘Ayarlar’a gelip ‘Wi-Fi’ sekmesine dokunun, 
 • Bağlı durumda olduğunuz internet ağının yanında bulunan ayar simgesine (i) dokunun,
 • ‘DNS’i Ayarla’ seçeneğine dokunun ve ‘Elle’ yi seçin,
 • Açılan ekranda mevcut olan DNS adresini, – seçeneğine dokunarak silebilir, + seçeneği ile de istediğiniz DNS adresi girebilirsiniz.

2021 Güncel DNS Adresleri Listesi

DNS Sağlayıcı  1.DNS Sunucu   Diğer DNS Sunucu
Cloudflare DNS1         1.1.1.1   1.0.0.1
Open DNS 209.244.0.3 209.244.0.4
Google      8.8.8.8   8.8.4.4
SafeDNS 195.46.39.39     195.46.39.40
Verisign  64.6.64.6   64.6.65.6
DNS.WATCH84.200.69.8084.200.70.40
Comodo Güvenli DNS8.26.56.26   8.20.247.20
DNS Advantage156.154.70.1156.154.71.1
DynDNS 216.146.35.35216.146.36.36
Alternate DNS 198.101.242.7223.253.163.53
Yandex.DNS   77.88.8.8 77.88.8.1
TTnet DNS  195.175.39.49195.175.39.50
Güncel DNS Adresleri Listesi

Yukarıda listelenen ve google DNS ayarları, open DNS gibi günümüzde en çok tercih edilen; güncel DNS adresleri arasından birini seçip kullanarak, yasaklı sitelere giriş DNS ayarları işlemini yapabilirdaha hızlı bir DNS sunucusu seçerek, internet bağlantı hızınızı arttırabilirsiniz. 

Daha fazlası için aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Kayhan Aziz

Doğayı, teknolojiyi, kahveyi, okumayı ve yazmayı sever.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu