Güncel

Güneş Enerjisini Verimli Depolamak

İnsanlar dünya üzerinde yenilenebilir enerji sağlama konusunda daha iyi hale gelmek için güneş enerjisini verimli depolamak önemli bir durumdur. Bu konu üzerine çalışmalar yürüten bilim insanları, bunu sağlayabilecek özel bir malzeme belirledi.

Güneş Enerjisini Verimli Depolamak
Güneş Enerjisini Verimli Depolamak Neden Önemli?

Belirlenen malzemenin ticari açıdan hazır hale gelmesi için birtakım çalışmalar daha yapılması gerekiyor. Ancak malzeme hazır olduğunda, soğuk havalarda arabaların camlarında oluşan buzların eritilmesi, ev-iş yeri gibi yerler için ilave ısıtma sistemi kurulması gibi alanlarda kullanılabilir olacak.

Güneş Enerjisini Verimli Depolamak için Gereken Nedir?

Metal-organik kafes şeklinde bilinen bu malzeme, karbon temelli moleküllerin metal iyonlarını birbirine bağlaması şekilde yapılar oluşturuyor. Ayrıca bu malzemelerin en önemli özelliği gözenekli olmalarından dolayı ufak moleküller ile alaşım malzemeler oluşturabiliyor olmasıdır.

Konuyla ilgili araştırma yapan bilim insanları da alaşım malzemeler oluşturmayı denedi. Bunu gerçekleştirmek için ışık emici olan azobenzen bileşeninin moleküllerini ilave etti. Sonunda elde edilen malzeme; morötesi ışından gelen enerjiyi minimum dört ay boyunca saklayarak yeniden yayabilen bir malzeme olarak ortaya çıktı. Işığa tepki ver birçok malzemenin bu kadar uzun süre çalışamadığı göz önüne alındığında bu yeni keşif enerji depolama konusunda büyük bir gelişme taşıyor.

İngiltere’de bulunan Lancaster Üniversitesi’nde malzeme kimyası üzerine çalışan John Griffin, nihai alaşım malzemesinin, el ısıtıcı ürünlerde ısı oluşturmak için kullanılan faz değişim malzemeleri gibi davrandığını belirtiyor. Ancak oluşan alaşım malzemesinin doğrudan Güneş’ten serbest enerji yakaladığını, el ısıtıcıların ise yeniden yüklenme için tekrar ısıtılması gerektiğini de ifade ediyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu