Güncel

Güvenli Hidrojen Depolanması için Yeni Yöntem

Evrende en yüksek miktrada bulunan element hidrojen elementi olarak biliniyor. Helyum ve hidrojen evrendeki bütün maddelerin %99,9’unu oluşturuyor. Hidrojen elementi özünde yanıcı bir gaz. Bu yüzden fosil yakıtlar yerine kullanılabilir kabul edilir ve güvenli hidrojen depolanması ile tükenmez bir enerji elde edilebiliyor.

Güvenli Hidrojen Depolanması
Hidrojen Büyük Yıldızlarda Yakıt Olarak Kullanılabiliyor

Rusya’da bulunan Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhl (UNAÜ MEPhl) bünyesinde bulunan bilim insanları hidrojen elementini özel olarak geliştirdikleri bir aygıt ile depolamaya başladıklarını duyurdu. Üniversite basının yapmış olduğu açıklamada, dünya üzerinde benzeri bulunmayan bu depolama sistemiyle güvenli bir şekilde hidrojeni katı haliyle depoladıklarını belirtti. Hidrojen elementi alternatif enerjiler arasında en önemli element olarak kabul edilmekte. Atom numarasının 1 olmasından dolayı da hidrojen büyük yıldızlarda yakıt hücresi olarak kullanılabiliyor.

Güvenli Hidrojen Depolanmasının Sebebi Nedir?

Hidrojen elementi neredeyse tükenmez bir enerji birimi olarak değerlendiriliyor. Bu sebeple güvenli hidrojen depolanması bir şekilde sağlanabilirse, enerji santrallerinden arabaların yakıtlarına kadar birçok alanda kullanılabilir hale gelecek. Hidrojeni depolamak içinse en güvenli formül metal hidrit olarak katı madde şeklinde depolanmasıyla gerçekleşiyor.

Güvenli Hidrojen Depolanması
Güvenli Hidrojen Depolanması

Hidrojeni katı bir şekilde depolama yöntemi bütün dünyada kullanılan bir yöntem. Modern katı halli depolama da genel olarak mikronize metal tozları kullanılıyor. UNAÜ MEPhl bünyesinde bulunan bilim insanları ise bu mikronize metal tozları yerine süper ince metal filmlerden oluşan şeritli depolama birimlerinin daha iyi bir çözüm olabileceğini sundu. Üniversite bu üretim teknolojisinin geliştirilmesi için çok işlevli elektrofiziksel bir aygıt geliştirildiğini duyurdu.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu