Güncel

Acer 50 Milyon Dolar Fidye Ödemek Zorunda Kalabilir

Online altyapıların önemini arttırdığı bu dönemde dev şirketler kendilerine yapılan siber saldırılar ile gündeme gelmeye devam ediyor. Şirketlere yapılan siber saldırılar fidye talep edilmesi ile sonuçlanıyor . Saldırıya uğrayan son büyük şirket ise Tayvan merkezli teknoloji şirketi Acer oldu. Fakat Acer‘e yapılan saldırı diğer şirketlere nazaran çok büyüktü. Zira Hackerler 50 milyon Dolar fidye istedi.

Hackerlar  50 Milyon Fidye İstedi
Hackerlar 50 Milyon Dolar Fidye İstedi

Tarihin en büyük saldırılarından biri olarak tarihe geçen olayda. Hackerlar Acer’e ciddi zararlar verdi. Buna ek olarak saldırıdan sonra talep edilen fidye miktarı şu ana kadar istenen en büyük fidye olarak tarihe geçti. Saldırının sahibi ise REvil grubu oldu. Bu saldırı diğer büyük şirketlerde de korku yarattı.

Tarihin En Büyük Saldırısı

REvil saldırıda bulunduğu Acer’in banka bakiyelerini, banka iletişimlerini ve finansal tablolarını ortaya koydu. Acer yaptığı açıklamada kendileri gibi büyük şirketlerin her an risk altında olduğunu ifade etti. Buna ek olarak bilişim sistemlerinin tüm saldırılara karşı sürekli izlendiği ve savunmanın geliştirilmeye devam ettiği söylendi.

Acer son dönemde olağandışı durumları yetkililere bildirdiğini açıkladı. Ve tüm şirketlerin dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Saldırı hakkında gelen soruları ise  “Devam eden bir soruşturma var ve güvenlik nedeniyle ayrıntılar hakkında yorum yapamıyoruz.” diyerek cevapsız bıraktı.

REvil grubu 50 Milyon dolar fidyede indirim yaptıklarını duyurdu. Fakat bu indirim Acer’in Çarşamba gününe kadar ödeme yapması şartıyla devam edecek.

Yaşanan gelişmelerden anında haberdar olmak için Teknotomy güncel adresini takipte kalabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu