Güncel

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kripto Para Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto para hakkında açıklama yaptı. Bu açıklama haftalardır bekleniyordu. Devletin açıklama yapmasının beklenmesin en büyük sebebi Özgür Demirtaş oldu. Özgür Demirtaş Clubhouse davetiyle katıldığı grupta devletin yakın zamanda kripto paralardan vergi alacağını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanligi Kripto Paralar Hakkinda Aciklama Yapti
Hazine ve Maliye Bakanlığı Kripto Para Hakkında Açıklama Yaptı

Bu açıklamadan günler sonra Gelir İdaresi Başkanlığı herkesi şaşırtan bir karar aldı. Gelir İdaresi miras olarak kripto paraların bırakabileceğini ve miras olarak bırakılan kripto paralardan vergi alınacağını ifade etti. Gelir İdaresinin aldığı karardan sonra herkes Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın nasıl bir karar alacağını beklemeye başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kripto Para Hakkında Şu anlık Kaygı Duyuyor

Alınan bilgilere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkez Bankası ile kripto paralar hakkında nasıl karar alacaklarını tartışıyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı satılan mal şeklinde vergi kesmek isterken Merkez Bankası farklı şekilde vergi alınabileceğini düşünüyor. İki taraf henüz bu konuda anlaşamadı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kripto Para Hakkında Şu anlık Kaygı Duyuyor
Hazine ve Maliye Bakanlığı Kripto Para Hakkında Şu anlık Kaygı Duyuyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı 1 Mart tarihinde basın açıklaması yaptı. Bakanlık kripto para hakkında kaygı duyduklarını açıkladı. Herkes böyle bir açıklama yapılmasına şaşırdı. Çünkü herkes vergi konusunda açıklama yapılmasını beklerken Bakanlık sadece kaygı duyuyoruz şeklinde açıklama yaptı.

Bakanlık yaptığı açıklamada kaygı duyduğunu açıklasa da vergi alınması için gereken adımları atıyor. Bakanlık, Merkez Bankası ile vergi konusunda yavaş yavaş anlaşmaya başlıyor.

Alınan bilgiler şu anlık iddia olarak gözükse de bakanlığın tek yapabileceği yöntem gibi duruyor. Bakanlık’ın, kripto para satan kişilerin, parayı banka hesaplarına yönlendirmesiyle yatan para üzerinden vergi alacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Bakanlık’ın başka türlü vergi alması imkansız gibi duruyor. Çünkü kripto paraların takip edilmesi çok zor. Bu konu hakkında Hindistan dışında hiçbir devlet bir şey yapamıyor. Hindistan’da takip edemediği için ülkesinde kripto paraları yasakladı ve takip edebileceği kendi kripto parasını üretti. Yakın zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto paralar hakkında kararını detaylı bir şekilde açıklayacağını düşünüyoruz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu