Güncel

HBO Max’ın Yeni Özelliği: Sesli Açıklamalar

HBO Max yeni bir kategori açarak sitesinde yer alan belirli bazı başlıklara, ekranda görsel olarak neler olup bittiğini açıklayan ve ayrı ses parçaları halinde mevcut olan sesli açıklamaları ekledi. Bu seçenek şu anda web sitesi ve mobil uygulamaları için mevcut fakat henüz TV uygulamalarında mevcut değil.

hbo max sesli açıklamalar
Sesli Açıklama Video Oynatıcının Altındaki Alt Yazı Ayarlarından Açılabiliyor

HBO Max’ın yeni özelliği sesli açıklamalar, yalnızca diyalogu ve müziği duyarak, ekrandaki görüntü görülemediği zaman açıkça anlaşılamayan bağlamı anlamaya yardımcı olacağından görme engelli veya görme yetisi zarar görmüş kişiler için oldukça kullanışlı bir özellik olacak. Şimdiye kadar açıklama eklenen şovlar ve filmler arasında Euphoria, Dunkirk, His Dark Materials, Generation, Batman v Superman: Dawn of Justice ve daha fazlası yer alıyor.

HBO Max Sesli Açıklamalara Sahip İçerikleri 6000 Saate Çıkarmayı Hedefliyor

Şu anda HBO Max’te, hâlihazırda açıklamaları eklenen tüm şovları ve filmleri tek bir yerde listeleyen bir kategori bulunuyor fakat henüz TV uygulamalarında gösterilmiyor. Bunun yanında web sitesinin ve uygulamaların ekran okuyucu uyumluluğunda ilerleyen zamanlarda iyileştirmeler olacak. Amerikan Körler Konseyi Başkanı Dan Spoone açıklamasında, sesli açıklamalar ve diğer değişiklikler için “…televizyon ve film izlemenin gerçek evrensel eğlencesinde topluluğumuzun aile ve arkadaşlarla eşit paylaşımda bulunmasına izin verecek.” dedi.

Sesli açıklamaları mevcut olan şovlar ve filmler için ses dosyaları video oynatıcının altındaki alt yazı ayarlarından açılabiliyor. Bu yeni özellik WarnerMedia ile görme engelli bireyler ve savunuculuk grupları arasında Ekim ayında uzlaşmaya varılan bir anlaşmanın sonucu olarak doğdu. Anlaşma, bu Mart ayı sonuna kadar HBO Max’te en az 1.500 saat açıklanmış içerik yayınlanmasını ve 2023 yılının Mart ayı sonunda bu içeriklerin en az 6.000 saate yükselmesini bekliyor.

Kaynak
HBO Max begins rolling out audio descriptions

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu