Teknotomy Dosya

HDMI Kablo Çeşitleri Nelerdir?

HDMI kablo, İngilizcesi High Definition Multimedia Interface olan, ses ve görüntü içeriklerini dijital bir şekilde aktarmaya yardımcı olan bir kablo çeşididir. Hayatımıza 2000’li yılların başında giren HDMI kablo terimi televizyon, bilgisayar ve diğer teknolojik aletlerde girdisi olan ve verileri yüksek çözünürlüklü bir biçimde aktarmaya yarayan bir kablodur.

HDMI Kablo
HDMI Çeşitleri Nelerdir?

HDMI’lar tüplü televizyonların devrinin bitip, HD görüntü kalitesi olan televizyonların çoğalmasıyla kullanımı daha da yaygınlaşan bir aygıttır. Bilgisayar, telefon veya diğer teknolojik aletlerden kaliteli görüntü ve ses aktarımı için kullanılır. Bundan yaklaşık 10 sene önce kaliteli görüntü ve ses aktarma işlemleri yalnızca DVD-VCD oynatıcıları ile gerçekleştirilirken günümüzde 4K ve 8K gibi çözünürlüklere sahip olan cihaz seçenekleri vardır. Tüplü televizyonlarda ve hala kullanılan bazı plazma televizyonlarda var olan VGA ve Scart gibi görüntü ve ses aktarma opsiyonları kullanmak için seçilirken günümüzde HDMI olarak adlandırılan bağlantı türü tercih edilir.

HDMI kablo türü, VGA ve Scart bağlantı aktarma cihazlarına alternatif olarak üretilen bir üründür. Kullanımı diğerlerine nazaran daha kolaydır. Son model televizyon ve bilgisayar gibi ürünlerde bağlantı aktarımında kullanımı yaygındır ve çeşitli modelleri vardır. Bu sayede küçük ekranlar yerine büyük ekranlara yansıttığınız filmlerin veya keyifli anlarınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Ek olarak, HDMI girdisi olmayan cihazlar için HDMI kablo dönüştürücüleri de vardır. HDMI çeşitleri ve boyutları ihtiyacınıza göre değişiklik gösterebilir. HMDI kablo 5 metre olanları görüntü ve ses kalitesini bozmamak için en çok tercih edilenler arasındadır. Ayrıca  HDMI kablo 10 metre ve 15 metre seçenekleri de vardır. Ancak kaliteyi bozmaması için 15 metreden fazla tercih edilmemelidir.

HDMI Kablo Çeşitleri Nelerdir?

HDMI çeşitleri Ethernetli Standart HDMI, Ethernetli Yüksek Hızlı HDMI, Standart HDMI, Standart Otomotiv HDMI, Premium Yüksek Hızlı HDMI, Ultra Yüksek Hızlı HDMI, Yüksek Hızlı HDMI olmak üzere toplam 7 çeşitten oluşur. Bu çeşitlerin içinde en kaliteli görüntü ve ses akışını sağlayan HDMI kablo çeşidi Ultra Yüksek Hızlı HDMI çeşididir. Sıkıştırılmamış 8K videoları yüksek kalitede hizmetinize sunar.

Bunlara ek olarak, farklı konnektör çeşitleri vardır. Tip A konnektör modeli 19 pinli ve tek hatlı DVI-D ile bağlantılıdır. En çok tercih edilen HDMI kablosu türüdür. Tip A uçlar 4.4 mm yüksekliğe ve 13.9 mm genişliğe sahiptir. Teknik olarak zengin ve yüksek kalitedeki aygıtlar için Tip B konnektör uçlu kablolar vardır.

HDMI kablo üreticileri kullanıcılarına altın veya nikelden yapılma kabloları sunar. Altından yapılan HDMI çeşitleri diğerlerine nazaran daha pahalı olabilir. Ancak ses ve görüntü kalitesi iletmede çok başarılı ve uzun ömürlüdür. Aynı zamanda altından yapılan kablo da elektrik bağlantısını daha iyi sağlar ve paslanmaz. HDMI önerisi için uzun ömürlü ve sürekli kullanacağınız bir kablo isterseniz altından yapılan HDMI kablosu tavsiye edilir.

HDMI Kablo İle Telefonu Televizyona Bağlamak Nasıl Yapılır?

HDMI ile telefonu televizyona bağlamak oldukça kolay bir işlemdir. İşleme başlayabilmeniz ihtiyacınız olan üç aygıt vardır. Telefonunuz, televizyonunuz ve telefon girişli olan HDMI kablosu olması gereken aygıtlardır. Öncelikle televizyonunuzun HDMI girişi bölümüne HDMI kablolusunu aynı zamanda USB-C girişi olan bölümünü de televizyonunuza takın. Televizyonunuzda HDMI ve USB-C girişi olmak üzere iki girişin de kabloyla bağlı olması gerekir.

Daha sonra kablonun öbür ucunda bulunan telefon girişlerinden uygun olanını telefonunuza takın. Genelde bu kabloların ucunda 3 farklı telefon girişi kısmı bulunur. Bunlar iPhone, Android Type-c ve normal USB girişi şeklindedir. Aynı zamanda bu kablonuzu AUX girişli almaya özen göstermelisiniz aksi takdirde ses aktarılamaz, yalnızca telefonunuzdan gelir.

Daha sonra televizyon kumandanızda bulunan AV tuşuna basın. Karşınıza çıkan HDMI 1, HDMI 2 menülerinden kablonuzu hangisine taktıysanız o HDMI girişini kumandanızla seçin. Ardından televizyon ekranınıza karekod gelir. Telefonunuza önceden indirmiş olduğunuz EZCast uygulamasını açarak ve televizyonunuzdaki karekodu okutun. Böylece telefonunuz televizyonunuzla bağlanmış olur. Unutmadan belirtmek gerekir ki telefonunuzdan USB bağlantı paylaşımı butonunu ve USB hata ayıklamasını aktif hale getirmelisiniz. Aksi takdirde görüntü ve ses paylaşımında sorun yaşayabilirsiniz.

HDMI Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

HDMI alırken nelere dikkat edilmelidir sorusu oldukça kafa karıştıran sorulardan biridir. HDMI kablo alırken cihazınızın sahip olduğu özellikler önem taşır. Farklı konnektör uçları olan kablolar ile ses ve görüntü aktarılacak aygıtın uygun özelliklere sahip olması önemlidir.

HDMI Kablo
HDMI Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Aynı zamanda görüntü ve sesin aktarılacağı cihazın hangi görüntü seçeneklerini desteklediği de önemlidir. Örneğin 4K uyumlu kablo desteği için HDMI 2 daha uygun bir seçimdir. Ancak 8K uyumlu kablo desteği için HDMI 2.1 kablosu uygundur. HDMI desteği olmayan cihazlarda HDMI kablo dönüştürücülerini de kullanabilirsiniz. HDMI kablo dönüştürücülerini de uygun fiyata kolaylıkla temin edebilirsiniz. 

HDMI Kablo Fiyatları Nelerdir?

HDMI cihazlar arasında görüntü ve ses akışının sağlanması için kullanılır. HDMI fiyatları kablonun içinde bulunan maddeye, alacağınız metre boyutuna ve sağladığı özelliklere göre değişiklik gösterir. Kabloyu seçerken cihazınızın desteklediği özelliklere göre kabloyu seçmeniz gerekir.

Ayrıca kablonun uzunluğu da fiyata etki eden önemli unsurlardan biridir. Cihaz ile kablo bağlantısının kopmaması için uzun bir kablo tercih edebilirsiniz. Altın uçlu HDMI kabloları ile farklı malzemeden üretilen diğerler kablolar arasında görüntü ve ses aktarılırken fark yoktur. Ancak daha uzun süreli kullanmak isterseniz altın uçlu HDMI kullanabilirsiniz. Altın uçlu HDMI kablo fiyatları diğerlerine nazaran daha maliyetlidir.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu