Oyun

Hearthstone Başlangıç Rehberi 2020

Hearthstone Blizzard oyun şirketi tarafından 2014 yılında üretilmiş bir kart oyunudur. Oyunu en çekici kılan kısım ise World Of Warcraft tabanlı bir oyun olması. Warrior için Garrosh Hellscream, Mage için Jaina Proudmoore gibi World Of Warcraft‘ta yakından tanıdığımız kahramanlar Hearthstone’nun da ana karakterleri. Bu kahramanların oyun içi çizimleri ve sesleri ise oldukça başarılıdır. Eğer sizde yeni başlayan bir oyuncuysanız Hearthstone başlangıç rehberi yazımıza tam size göre. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

Hearthstone Başlangıç Rehberi 2020
Hearthstone Başlangıç Rehberi 2020

Oyuna ilk başladığınız zaman karşınıza çıkan öğretici kısım, size oyun hakkında bir çok bilgi verir. Zaten Hearthstone rakiplerine göre kolay anlaşılabilir bir oyun olması ile ön plana çıkar. İçinde bir çok taktik ve stratejik savaş olmasına rağmen oynaması oldukça basit ve keyifli. Kartların altında yazan açıklama metinlerinin neredeyse hepsi yeni başlayanlayanlara yardımcı olacak şekilde hazırlanmış.

Hearthstone Nasıl Oynanır?

Rakipler oyuna 30’ar yaşam puanı ile başlar. Rakibinin yaşam puanları bitiren taraf oyunu kazanmış olur. Rakibe hasar vermek için minionlarınızı veya spell kartlarını kullanmak zorundasınız. Minionlar’ın hasar puanı ve yaşam puanları bulunur. Bir rakibe vurduğunuzda hasar puanı kadar zarar veririsiniz. Hasar puanınız rakibinizin can puanından fazla ise rakibiniz ölür.

2020 Hearthstone Oyun Modları
2020 Hearthstone Oyun Modları

Hearthstone Oyun Modları Nelerdir?

Hearthston da oyunu eğlenceli kılan bir çok farklı oyun modu bulunmaktadır. İlk olarak standart daha sonra wild oyuna dahil olmuştur. Daha sonraki modlarda oyunu daha eğlenceli hale getirmek için getirilmiş yeni oyun seçenekleridir.

Hearthstone Standart Oyun Modu:

Oyuna yeni başlayanların kendini geliştirmek için en çok oynaması gereken oyun modlarından bir tanesi Hearthstone standart oyun modudur. Oyunda galibiyet aldıkça yıldız kazanır ve oyunda bulunan rank sisteminde yukarıya çıkarsınız. Ne kadar yukarıda bitirdiğiniz ise ay sonunda alacağınız ödülü belirler. Oyunlarınızdaki kartlar ise son 2 yılın kartlarından oluşmak zorunda.

Hearthstone Wild Oyun Modu:

Hearthstone Wild oyun modu‘da standart’a çok benzeyen bir oyun mod. Aynı standart da olduğu gibi rank sisteminde yukarıya çıkmak için oynuyorsunuz ve yukarı çıktıkça ay sonunda alacağınız ödül artıyor. Wild’i standarttan ayıran nokta ise oyunda bulunan bütün kartlar ile oynayabiliyor olmanız.

Hearthstone Arena Oyun Modu:

Hearthstone arena youn modu oyunculuğunuz kadar şansa da dayalı bir oyun modu. Bu modu oynayabilmeniz için bütün herolarınızın 10 level üstünde olması gerekir ve 150 gold karşılığında oyuna giriyorsunuz. Arenaya başladığınız zaman rastgele üç hero karşınıza çıkar. Bir heroyu seçtikten sonra ise aynı şekilde 3 kart arasından seçim yaparak destenizi oluşturuyorsunuz. Modun amacı 12 galibiyete ulaşmak. 3 mağlubiyet almanız durumunda ise modu kaybetmiş oluyorsunuz. Ne kadar çok galibiyet alırsanız o kadar büyük bir ödül kazanıyorsunuz.

Hearthstone Battlegrounds Oyun Modu

Bu oyun modu Hearthstone’un en az tercih edilen oyun modu konumunda . Bunun nedeni ise bir ödülün olmaması ve normal Hearthstone’dan oldukça farklı kart mekaniği.

Hearthstone Tawern Brawl Oyun Modu

Bu oyun modu Blizzard’ın haftada bir güncellediği bir eğlence modu moddan kazanabileceğiniz ödül ise tek seferlik klasik paket yeni başlayanların her hafta bir kez Tavern Brawl oynaması gelişmesi için oldukça yararlı olabilir.

Hearthstone Duels Oyun Modu

Hearthstone duels oyun modu sadece içerik üreticileri için olan bir mod. 17 kasımda tüm oyucular için oyun gelmesi bekleniyor. Ödül sistemi ve oyun amacı arenayla aynı olan duels’in oynanışı ise oldukça farklı oyuna kendi kartlarınız arasından 16 kart seçerek başlıyorsunuz. Her galibiyetten sonra elinizdeki kartlar artıyor. Ayrıca 2 adet passive adında oyun başında avantj sağlamanıza yarayan özelliklerde bulunuyor.

Hearthstone Yeni Başlayanlar
Hearthstone Oyun Modları Nelerdir?

Kart Biriktirme ve Koleksiyon Nasıl Yapılır?

Oyun bir kart oyunu olduğunda oyunda ki temel hedeflerden bir tanesi bütün kartlara sahip olabilmek. Bunun için ya marketten alacağınız kart paketleri ile 5 tane karta sahip olabilir veya arenaya girerek bir kart paketi kazanabilirsiniz. Kartlar ender bulunma durumlarına göre temel, sıradan, nadir, destansı ve efsanevi olarak sıralanmış durumda. Ayrıca koleksiyon kartı olarak altın kartlar bulmakta mümkün. Bu kartları sahip olduğunuz dustlar yardımı ile üretebilir yada dusta ihtiyaç duymanız halinde kırabilirsiniz. Sıradan bir kartı üretmek için 40 dust, nadir kartı üretmek için 100 dust, destansı kartı üretmek için 400 dust ve efsanevi kartı üretmek için 1600 dust vermek zorundasınız. Buna ek olarak sıradan bir kartı kırdığınızda 5 dust ,nadir bir kartı kırdığınızda 20 dust, destansı birr kart kırdığınızda 100 dust , efsanevi bir kartı kırdığınızda ise 400 dust kazanırsınız.

Hearth Stone Başlangıç Rehberi 2020

Hearthstone Kart Paketleri Nelerdir?

Hearthstone kart paketleri kapsamında her 3 aya bir yeni kartlar ve kart paketleri gelmekte. Oyunda ki kart paketlerini üçe ayırmak mümkün. Standartta oynanabilen son iki yılın kart paketleri wild’de oynanabilen tüm kart paketleri ve her iki modda da oynanabilen ve herolarınızın asıl hissiyatını alabileceğiniz klasik kart paketleri.

Hearthstone Standart Kart Paketleri:

Hearthstone metası genelde standarta göre belirlenir .

 • Basic,
 • Classic
 • Rise of Shadows
 • Saviors of Uldum
 • Descent of Dragons
 • Galakrond’s Awakening
 • Demon Hunter Initiate
 • Ashes of Outland
 • Scholomance Academy
 • Madness at the Darkmoon Faire

Hearth Stone Wild Kart Paketleri:

 • Curse of Naxxramas,
 • Goblins vs Gnomes
 • Blackrock Mountain
 • The Grand Tournament
 • The League of Explorers
 • Whispers of the Old Gods
 • One Night in Karazhan
 • Mean Streets of Gadgetzan
 • Hall of Fame
 • Journey to Un’Goro
 • Knights of the Frozen Throne
 • Kobolds & Catacombs
 • The Witchwood
 • Rastakhan’s Rumble
Hearthstone Yeni Başlayanlar
Hearthstone Kart Paketleri Nelerdir?

Hearthstone Oyun Mekanikleri Hangileridir?

Oyunda demon, murloc, prite, mach, beast, dragon ,all,totem gibi minion tipleri bulunuyor. Ayrıca silahlarınız ve spellleriniz de mevcut.

Hearthstone Temel Mekanikler

Battlecry: Bir minyon oynadığınız zaman minion’un yapacağı efekte denir.

Deathratle: Kullandığınız minion öldüğünde oluşturduğu efektir.

Rush: Rush mekaniğine sahip minionlar sahaya konuldukları anda rakip kartlara vuabilirler.

Charge: Charge mekaniğine sahip kartlar sahaya konduğu anda rakibe ve rakibin kartlarına vurabilirler.

Lifesteal: Bu mekaniğe sahip olan kartlar rakibe hasar verdiği kadar sizin canınızı da arttıtrma yeteneğine sahiptir.

Taunt: Sahaya taunt mekaniğine sahip bir kart koyduğunuz zaman rakibiniz Tauntlu kartı yok etmeden diğer kartlara zarar veremez.

Silince: Bu mekaniğe sahip kartlar rakibin efektlerini engelleyebilir.

Chose one: Bu mekanik sayesinde kartlarınızı duruma göre oluşturabilirsiniz.

Divine shield: Oynadığınız kart ilk hasar aldığında canı eksilmez.

Discard: Bir kartınızı feda etmenize olank sağlayan bir efekttir.

Poison: Poison mekaniğine sahip kartlar saldırdığı kartları direkt öldürme yeteneğine sahiptir.

Hearthstone Ara Mekanikler

Outcast: Bu kartları destenizin en sağında veya en solundayken oynamanız durumunda ekstra efektler kazanırsınız.

spellbust: Spellbust mekaniğine sahip kartlar kart oynanıp daha sonra spell oynandığı zaman ekstra efekt kazanırlar.

Combo: Bu kartların ekstra efekt kazanması için turunuzda bu karttan önce bir kart oynamanız gerekmekte.

Overload: Bu mekaniğe sahip kartlar mana değerine göre oldukça güçlü kartlardır. Fakat ertesi turn overload değeri kadar eksik manayla oynarsınız.

Hearthstone Yeni Başlayanlar
Hearthstone Rehberi ile Oyunu Hızlı Bir Başlangıç Yapın

Hearthstone’daki Heroların Güçleri ve Oynanış Özellikleri

Oyunda 10 farklı hero bulunmakta ve oyundaki bütün heroların kendine özgü bir hissiyatı mekanikleri ve oynanış şekli bulunmaktadır. Oyunda başarılı olabilmek için bütün heroların mekaniklerini öğrenmeniz oldukça önem taşımaktadır.

Mage – Jaina Proudmoore: Mage adından da anlaşılabileceği üzere spell kullanımı oldukça yüksek bir class mage oynayanların genel amacı elindeki spell’ler yardımı ile rakibin kartlarını yok etmek ve rakibi bozguna uğratmak mage genel olarak oyunun sonlarında daha başarılı olan bir class. Mage’in sahip olduğu hero power ise istenilen rakibe 1 vurmak

Hunter – Rexxar: Hunter class’ı oyundaki en agresif ikinci class durumunda hunter oynayanların genel amacı bir an önce rakibi yenmek. Savunma olarak oldukça zayıf bir class olan hunter oyunun her aşamasında eşit olarak başarılı. Hunter’ın da hero power’ı agresif olmasında da anlaşılabileceği gibi rakibin ana karakterine 2 hasar vermek.

Druid – Malfurion Stormrage: Druid oynayanlar en çok spesifik mana arttırıcı kartlar ile birlikte erken oyunda manalarını arttırıp rakiplerini ilk 6 tur içerisinde yenmeyi hedeflerler. Agresif denilebilecek bir class olan druid özellikle erken oyunda oldukça başarılıdır. Druid hero power’ı ise bir kalkan ve heronuza bir atak puanı ekler yani heronuz ile sardırmanızı saplar mage hero powerı aksine Taunt’ta takılabilirsiniz.

Paladin – Uther the Lightbringer: Paladin class’ı kartlarınızı başka speller ile güçlendirmeye dayanan bir class’tır. Oyunun her aşamasında aynı düzeyde başarılıdır. Paladin hero power’ı ise masanıza 1/1 bir minyon getirmenizi sağlar.

Priest – Anduin Wrynn: Oyunun en yavaş ve pasif class’ıdır. Priest class’ının temel amacı erken oyunda hayatta kalıp rakibin kartlarını çalarak oyun sonun da rakibi alt etmektir. Priest hero power’ı ise hasar almış bir karakterin canını 2 arttırmaktır.

Warrior – Garrosh Hellscream: Warrior class’ı priest’den sonra oyundaki en pasif class’tır. Warrior oynayanların temel amacı erken oyunda kalkan toplayarak class’ın sahip olduğu güçlü silahlar ile rakibi alt etmektir. Warrior hero power’ı ana karekterinize iki kalkan kazandırır bu hero power oyuna direkt etki etmediği içi en zayıf hero power’lardan bir tanesidir.

Rogue – Valeera Sanguinar: Rogue class’ı combo mekaniğinin en çok kullanıldığı class’tır. Erken oyunda oldukça başarılı bir class olmakla beraber oyunun her aşamasında başarılı olabilecek bir klass’tır. Rogue hero power’ı elinize 1/2’lik bir silah almanızı sağlar.

Shaman -Warchief Thrall : Oyunda en çok overload mekaniğini kullanan karta sahip class’tır. Ayıca bir çok kartı totem grubundadır. ve bu totemleri güçlendirerek rakiplerini yenmeye çalışırlar.

Warlock – Gul’dan: Oyunda en çok discard mekaniğine sahip kartların bulunduğu class’tır. Warlock oynayanların temel amacı kendilerine zarar vererek fazladan değer üretmek ve rakibini erken oyunda alt etmektir. Warlock hero power’ı ise 2 yaşam puanınız karşılığında kart çekmenize yarar.

Demon Hunter -Illidan Stormrage : Oyuna en son eklenen class’tır. Ve oyundaki en agresif class olma özelliğini taşır. Demon Hunter oynayan oyuncular erken oyunda oldukça başarılı iken oyun uzadıkça kazanma şansları azalır. Oyunda en çok Outcast mekaniğine sahip kartı bulunduran class’tır. Hero power’ı ise ana karakterinize 1 saldırı puanı eklemesidir.

Hearthstone Yeni Başlayanlar
Hearthstone’a Yeni Başlayanlar

Hearthstone’a Yeni Başlayanlar İlk Olarak Neler Yapmalı?

Hearthstone bir kart oyunu yani kartlara sahip olmanız oldukça önemli. Bu nedenle ilk olarak bolca oyun oynayıp paket açarak kart biriktirmeniz gerekiyor. İlk olarak klasik paketleri ve en son çıkan kart paketlerini satın almanızda fayda var. Ayrıca her hafta tavern brawla girerek klasik paket kazanmanız da oldukça önemli. Buna ek olarak günlük görevleri de tamamlamanız oldukça fazla önem taşıyor. Kartlarınız biriktikten sonra HSReplay sitesinden size uygun bir deste seçerek o deste ile oynayabilirsiniz. Hearthstone oldukça emek isteyen bir oyun. Fakat düzenli oynadıktan sonra yükselmeniz oldukça basit.

Hearthstone Yeni Başlayanlar
Hearthstone Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hearthstone’a yeni başlayanlar için yazımız burada sona eriyor. Oyunlara gelen yenilikler ve oyunlar hakkında haberlere Teknotomy Oyun adresinden ulaşabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu