Güncel

Hes Kodu Dolandırıcılığı Yaygınlaşmaya Başladı

Ülkemiz bir süredir kademeli normalleşme sürecine girdi. Fakat bu durumu kötüye kullanan bazı vatandaşlar vaka sayılarının inanılmaz seviyelere ulaşmasına neden oldu. Zira geçen gün açıklanan vaka sayısı 56 bin civarında .Durumu ciddiye almak konusunda sorun yaşayan bazı insanlar korona virus testleri pozitif çıkmasına rağmen izolasyon altına girmeyi reddediyor. Bu tür insanları ayrıştırmak için Hes kodu uygulaması yapılsa da birçok insan hes kodu dolandırıcılığı yaparak girmesinin yasak olduğu yerlere giriyor. Ve diğer insanları tehlike altına alıyor.

Hes Kodu Dolandırıcılığı Yaygınlaşmaya Başladı
Hes Kodu Dolandırıcılığı Yaygınlaşmaya Başladı

Hes Kodu Dolandırıcılığının Toplumsal Sonuçları Var

Hes kodu dolandırıcılığı hakkında düşüncelerini aktaran Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, hes kodu dolandırıcılığı yapan kişileriz rahatça dışarı çıktığını ve bu konu da önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Kırık ayrıca ;

Koronavirüs pandemisinin etkisiyle birlikte artık sosyal mesafe ve sosyal izolasyon kuralları giderek artmaya başladı. Bu süreçte Hayat Eve Sığar uygulaması içerisinde bulunan kodu kullanarak kişilerin risk durumu belirlenmiş oluyor. Ancak bu dönemde toplum sağlığını riske atan kişilerin de olduğunu söyleyebilmek mümkün. 

Son zamanlarda bazı pozitif ya da temaslı kişiler negatif bir kişinin HES kodu ya da HES kodunun ekran görüntüsü ile istediği yere girebiliyor. Mesela AVM girişlerinde genellikle çok sıra olduğu için güvenlik görevlileri bu HES kodlarına hızlıca bakıp o kişileri içeri alıyor. Bu noktada bu insanlar kendilerini riske attıkları gibi çevrelerini de riske atıyor.” ifadelerini kullandı.

Ülkemizde yaşanan her türlü durum ve haberden anında haberdar olmak için Teknotomy güncel adresini takipte kalın.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu