Girişim Yatırım

Homeoffice Çalışma Konusunda Yaratıcı 6 Lider

Yaratıcılık, kısıtlama altında büyüyen bir durumdur ve artık dünyanın büyük bir çoğunluğu hem fiziksel hem sosyal mesafe açısından kısıtlamalar içerisinde bulunuyor. Bundan dolayı da homeoffice çalışma alışılmışın dışında bir durum olmasına rağmen gittikçe normal bir hale geliyor.

Fiziksel ve sosyal izolasyonda düşünceden üretime kadar her şey evde gerçekleşiyor. Yeni normal kavramının getirdiği bu durum pandemi öncesi değerleri ve süreçleri yeniden düşünmek için bir fırsat olarak da değerlendiriliyor.

Google’ın Creative Development kısmında Direktör olan Sadie Thoma Google için hazırlamış olduğu bir yazısında ajans liderleriyle görüşerek evden çalışırken nelerden ilham aldıklarını ve diğer kreatifler ile ilgi konuşmuş. İşte ajans liderlerinin konuyla ilgili düşünceleri:

1-Margaret Johnson: “Homeoffice çalışmayı bir başlangıç noktası olarak değerlendirin”

Homeoffice Çalışma ile İlgili Margaret Johnson
Homeoffice Çalışma ile İlgili Margaret Johnson’ın Düşünceleri

“İçerisinde bulunduğumuz pandemi süreci bizi değerlerimizi ve pandemi öncesindeki normal hayatımızla ilgili düşünmeye zorluyor. Yaratıcılığımıza ilham vermek için daha önce hiç yapmadığımız deneyimler yaratıyoruz. Örneğin çevrimiçi konserler, canlı akışlı sanat dersleri, sanal müze turları.

Prodüksiyon için evdeki telefonlarımızda video çekiyor, kameralarını kendi kendine çeviren yeteneklere sahip olduktan sonra onlara mesajla yön veriyoruz. Bugünlerde biraz film okulu gibi herkes oyuncu, yazar ve yönetmen. Bütün her şeyde yeniden bir çerçeveleme ve sıfırlama var. Bu durum belki de sektörün ihtiyaç duyduğu duraklama olabilir.”

2-Pete Favat: “İzolasyonun hayal gücünüzü ateşlemesine izin verin”

Homeoffice Çalışma ile İlgili Pete Favat
Homeoffice Çalışma ile İlgili Pete Favat’ın Düşünceleri

“Her zaman yaratıcılığın direnişe ihtiyacı olduğunu söylerim. Pandemi sürecindeyse gerçek yaratıcı ruh ortaya çıkıyor. Annem bana sıkılmamın sebebinin hayal gücümü kullanmamam olduğunu söylerdi. Bu yüzden izolasyonun beni hayal gücümü daha fazla kullanmaya zorladığını görüyorum. Ayrıca pek çok yaratıcının da aynı şekilde hissettiğini düşünüyorum.

Karantina sürecinin güzel yanı ise homeoffice çalışmanın ve işin yürütülmesinin yeni yollarını düşünmek zorunda olmamızdır. Bu yeni düşüncenin ilerleme şeklimiz üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ise şimdiden görebiliyorum.”

3-Renato Fernandez: “Hayatı ‘beta sürümünde’ kucaklayın”

Homeoffice Çalışma ile İlgili Renato Fernandez
Homeoffice Çalışma ile İlgili Renato Fernandez’in Düşünceleri

“İnsanların her türlü duruma ayak uydurabilmesinden dolayı karantina süreçleri oldukça verimli geçiyor. Pandemi süreci bittikten sonra hepimiz çok yönlü insanlar, yaratıcılar ve şirketler olacağız. Çalışma şeklimiz daha çevik, akıcı ve çok yönlü olacak. Artık yaratıcıların homeoffice çalışma sonrası yeni gerçeklikle bağlantılı olarak daha bütünsel bir yaklaşıma sahip olması gerekiyor. Sürekli ‘beta sürümünde’ yaşadığımızı söylemeyi seviyoruz ancak gerçek şu ki; beta sürümünde yaşamak hiçbir zaman şu an olduğu kadar gerçekçi olmamıştır.”

4-Madonna Badger: “Cesur olun”

Homeoffice Çalışma ile İlgili Madonna Badger
Homeoffice Çalışma ile İlgili Madonna Badger’ın Düşünceleri

“İçerisinde bulunduğumuz durum insanların soluklanması ve kendilerine yeni bir vizyon belirlemesi için mükemmel bir zamandır. Özgünlük kritiktir ve belli bir ölçüde cesaret gerektirir. Ayrıca markaların bize nasıl hissedeceğimizi söylemesine ihtiyacımız yok. Bir marka daha önce komik değilse şimdi de komik olmaya çalışmamalıdır. Hepimiz dünyanın gözlerimizin önünde tamamen değiştiğini hissediyoruz. Üstelik dünya gerçekten değişiyor ama hiçbir marka birdenbire olmadığı bir markaya dönüşemez.”

5-Alan Parker: “Çevik ekipler oluşturun”

Homeoffice Çalışma ile İlgili Alan Parker
Homeoffice Çalışma ile İlgili Alan Parker’ın Düşünceleri

“Herkesin homeoffice çalışmasıyla işleyişler daha akıcı bir hale geldi. Uyum sağlamak için esnek, çevik ve birden fazla disiplini temsil eden özetler etrafında ekipler oluşturmaya odaklandık. İşbirliği araçları da bu yeni süreçte önemli bir rol oynadı. Bu araçlar insanlara yüz yüze değilken bir çözüm sunmanın ötesinde, ekiplerin fikirlerini atölye çalışmalarına sunması ve projelerin hızlı bir şekilde ilerlemesine yardımcı oluyor.”

6-Tom Olivieri: “Harika bir iş yapmak için neyin gerekli olduğuna odaklanın”

Homeoffice Çalışma ile İlgili Tom Olivieri
Homeoffice Çalışma ile İlgili Tom Olivieri’nin Düşünceleri

“İçerisinde bulunduğumuz süreç insanların homeoffice çalışma ile hızlı bir şekilde içerikler oluşturmasına sebep oluyor. Ayrıca kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler daha çok ilgi görüyor. Bundan dolayı pazarlamacılar birden fazla kişiyle çalıştıklarında daha çok ilgi görmeye başlayacaktır. Bu değişim aynı zamanda biriyle fiziksel olarak yan yana olunduğunda iyi iletişim ve yaratıcı fikirler bulunduğu efsanesini de ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. İster ofisin diğer ucunda olun ister ülkenin öbür ucunda olun, en iyi işi zorlandığınız süreçte ortaya koyacaksınızdır.”

Kaynak
6 creative leaders on how agencies are ideating and creating from home

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu