Güncel

Honda 2040 Yılına Kadar Gazla Çalışan Arabalarını Kaldıracak

Honda, gazla çalışan araç satışını 2040 yılına kadar durdurmayı hedeflediğini duyurdu. Japon otomotiv firması, tüm dünya çapında 2030 yılına kadar satışlarının yüzde 40’ının pilli elektrikli ve yakıt hücreli araçlardan oluşmasını, 2035 yılında yüzde 80’inin ve 2040 yılına kadar satışların yüzde 100’ünün bu şekilde olmasını planladığını açıkladı.

honda e elektrikli araç
Honda E

Geçtiğimiz aylarda benzer vaatleri bulunan Volvo, General Motors, Volkswagen, Ford ve diğer firmalardan sonra tamamen elektrikli bir geleceğe hazırlandığını söyleyen en son otomobil şirketi Honda oldu. Ayrıca şirket 2050 yılına kadar tüm ürünleri ve kurumsal faaliyetleri için karbon nötr hedefini gerçekleştirmeye çalışacağını da söyledi. Açıklamaları bir basın toplantısında firmanın yeni CEO’su Toshihiro Mibe yaptı.

Honda Karbon Nötr Hedefi İçin Çalışacak

Mibe, Japonya hükümetinin 2030 yılına kadar gerçekleştirmeyi istediği emisyonu yüzde 46 azaltma hedefine yardımcı olmakta kararlı olduklarını belirtti. Ayrıca gelecek altı yıl içinde şirketin elektrifikasyon dâhil olmak üzere araştırma ve geliştirme girişimlerine toplam 5 trilyon yen (46,3 milyar dolar) yatırım yapacağını söyledi.

Mevcut elektrikli araç serisi sınırlı olan şirket, yakın zamanda Clarity elektrikli aracını satmayı durdurdu fakat aracın hidrojen ve plug-in hibrit versiyonlarının satılmaya devam edeceği söylendi. Honda E elektrikli şehir otomobilinin satışları ise geçen yaz Avrupa’da başladı. Ayrıca Amerikan şirketinin modüler araç platformunu kullanarak iki yeni elektrikli aracının piyasaya sürülmesi için GM ile çalışmayı planladı. Firma, 2024 yılından sonra Kuzey Amerika’da iki elektrikli SUV çıkaracağını da açıkladı.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu