Güncel

Akıllı Yollar Huawei Sayesinde Otonom Arabalarla Konuşacak

Teknoloji devi Huawei, yeni bir büyüme alanı olarak sürücüsüz arabalarla konuşan akıllı yollar geliştiriyor. Çin’in Jiangsu eyaletindeki Wuxi şehrinde dört kilometrelik (2,5 mil) bir yolda yapılan testlerde; yolda, trafik ışıklarında, sokak işaretlerinde ve diğer altyapılarda araçla konuşan sensörler, kameralar ve radarlar bulunuyor. Test kapsamında otonom bir otobüs devamlı olarak aldığı bilgilere göre ileri geri hareket ediyor, duruyor, engelleri aşıyor veya komutlara göre hızlanıp yavaşlıyor.

huawei akıllı yollar
Huawei Akıllı Araç Devrimi İçin Gerekli Donanımı ve Yazılımı Sağlamak İstiyor

Telekom ekipman devi Huawei Teknoloji Şirketi ve ortakları, akıllı ve bağlantılı araçlar için Çin’in ilk ulusal projesinin bir parçasını oluşturuyor. Çin hükümeti, bu şekilde Huawei gibi başarılı yerel şirketlerinin muazzam altyapı tedariki fırsatından yararlanmasını sağlarken ülke trafiğini de sorunsuz ve daha güvenli hale getirmek istiyor.

Akıllı Yollar Otonom Araçların Hayata Geçişini Güvenli Hale Getirecek

Huawei’nin bilgi ve iletişim teknolojisi başkanı Jiang Wangcheng, röportajında, yakın gelecek için otonom sürüşe karşı konulamaz bir eğilim olduğunu ancak herhangi bir izole aracın bunu tek başına başarabilmesi için tek çözümün akıllı yollardan daha fazla bilgi alması olduğunu bildirdi. Kod adı X-Bus olan araç, test yolunda olan her şeyi gören ve karar veren bir ulaşım kontrol ağına bağlı bulunuyor.

İletişim çift yönlü olarak gerçekleşiyor. Otonom otobüs akıllı yolların ağına sürekli bilgi gönderiyor ve uygun trafik ışıkları gibi isteklerde bulunabiliyor. Bu sistem programa bağlı kalmasına yardımcı oluyor. Otobüs büyük ölçüde otonom olsa da, insan güvenliğini sağlamak amacıyla kontrolü ele almaya hazır bir sürücü direksiyon başında oturuyor.

huawei akıllı yollar
Sürücüsü Olmayan Otonom Araçların Yollarda Olduğu Bir Dünyaya Hazır Mısınız?

Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenlik için bir tehdit olarak tanımlamasının ardından küresel baskıya maruz kalan Shenzhen merkezli Huawei, akıllı yollar ile ulaşım gibi yeni büyüme alanlarını hedefliyor. Şirket akıllı bir otonom araba yapmak yerine, akıllı araç devrimi için gerekli iletişim donanımını ve yazılımını sağlamak istiyor.

Bu tür sistemlerin geniş çaplı kullanımının yaygın hale gelmesi hâlâ yıllar alacak olsa da, dünyanın dört bir yanındaki teknoloji şirketleri ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Evet, henüz otonom elektrikli arabaları kullanmaya çok uzağız fakat bu mümkün olmadığı anlamına gelmiyor. Siz yine de torunlarınızı otonom aracınızla parka götürmeye hazır olun.

Kaynak
China’s Huawei develops smart roads that talk to driverless cars

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu