Güncel

Huawei Amerika İle Anlaşmak İstiyor

Çin merkezli teknoloji devi Huawei yaklaşık 1 yıldır Amerika Birleşik Devletleri ile yaşadığı sorunlardan ötürü ciddi sıkıntılar yaşıyor. Amerika Huawei’nin Çin hükümeti adına bilgi topladığını iddia ediyor. Huawei cephesi ise böyle bir durumun olmadığını iddia ediyor. Hangi tarafın haklı olduğu bilinmez ama ABD yaptırımları sonrası Huawei‘in zor zamanlar geçirdiği kesin. Son gelen haberlere göre ise Huawei Amerika ile anlaşma yoluna giderek ABD de üretilen ekipmanların Çine ulaştırılması yasağı konusunda geri adım atılmasını istiyor.

Huawei Amerika İle Anlaşmak İstiyor
Huawei Amerika İle Anlaşmak İstiyor

Huawei Amerika İle Özel Olarak Görüşmek İstiyor

Amerika’da ki Huawei Technologies şirketinin yetkililerinden Tim Danks konu ile alakalı yaptığı açıklamada “Çin yönetiminden ayrı olarak ABD yönetimiyle bir görüşme yapmak istiyoruz. Bu tartışmaya (ABD-Çin arasındaki) dâhil olmak istemiyoruz.” ifadelerini kullandı. Buna ek olarak konuşmasına devam eden Tim Danks, “Kısa vadede ABD satışları Huawei için bir öncelik olmayacak. Önceliğimiz tedarik zinciri” diyerek sözlerini bitirdi.

Huawei ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki buzların eriyip erimeyeceği kesin değil fakat Huawei’nin bu olaydan çok yara aldığı kesin. Zira geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada parçaların tedariğinin yüzde 60 oranında düşeceği açıklandı. Yani Huawei geçen seneye oranla 100 milyon telefonu üretemeyecek.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu