Android

Kirin 9010 Sızdırıldı

Huawei, Kirin 9000 işlemcisini ve 5nm teknolojisini kullandığı Android cihazlarını kullanıcılara sundu. 02 Ocak 2021 tarihinde ise Huawei, Kirin 9010 işlemcisinin 3nm teknolojisi ile üretileceği bilgisi sızdırıldı.

Huawei Kirin 9010 2021 Yılı İçerisinde Kullanıcıların Karşısına Çıkacak
Huawei Kirin 9010 2021 Yılı İçerisinde Kullanıcıların Karşısına Çıkacak

Kirin 9010 3nm Teknolojisi Kullanacak

Geçtiğimiz günlerde Kirin işlemci kullanacak bir Huawei dizüstü modeli ile alakalı bazı bilgiler sızdırıldı. ARM mimarisi kullanan işlemcilerin daha çok önem kazanması ile birlikte işlemci üreten firmalar yeni üretim teknolojileri üzerine projeler kurmaya başladı.

İlk kez 5nm mimarisine sahip işlemciler ile ortaya çıkan ve birden fazla firmaya öncülük eden Huawei, bu kez 3nm teknolojisini kullanacak olan işlemcisi ile gündeme geldi. Gelecek olan işlemci, düşük nm değeri sayesinde çok daha az güç tüketimi ile karşımıza gelecek.

Qualcomm Snapdragon 888 Plus modelinin de 3nm mimarisi ile üretileceği ve 2021 yılının son çeyreğine doğru tanıtılacağı iddia ediliyor. Ek olarak dünya devlerinden biri olan Samsung’un da 4nm mimarili işlemcileri de yükseltme alarak 3nm üretim sürecine dahil olacağı sızdırılan bilgiler arasında geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Mate 40 serisinin son Kirin işlemci kullanan cihaz olacağı iddiası vardı. Fakat bugün sızdırılmış olan bilgilere göre şirket işlemci üretimine hız kesmeden devam edecek ve Huawei, ilk 3nm mimarili işlemcisine sahip akıllı telefonu bu yıl içerisinde piyasaya sürecek.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu