Güncel

Huawei Uygur Türklerini Anında Tespit Edecek

Çin hükümeti ile Uygur Türkleri arasında yaşananlar dünya gündemine bomba gibi düşmüştü. Uygur Türklerini asimile etmek isteyen Çin hükümeti farklı yollar arıyor. Çin merkezli teknoloji şirketleri Uygur Türkleri hakkında farklı teknolojiler hazırlıyor. Bu şirketlerin başında Huawei bulunuyor. Huawei iddialara göre 2018 yılında yeni bir teknoloji için girişimlere başladı. BBC News’in haberine göre teknoloji devi şirket Uygur Türklerini her yerde tespit edebilecek yeni bir yapay zeka üretiyor. Şirket 2018 yılının sonunda bu yapay zekayı ürettiği ve patent almak için başvurduğu biliniyor. O zamanlar Uygur ibaresi yer aldığı için büyük tepkilerle karşılaşan şirket, bunları iddia olduğunu ve böyle bir şeyin olmadığını açıkladı.

Huawei’den Uygur Türklerine Yönelik Yapay Zeka

Huawei Uygur Türklerini anında tespit edecek yapay zekayı geliştiriyor. Sokakta anında Uygur Türklerini tespit edecek yapay zeka için tekrardan patent başvurusunda bulundu. Patent başvurusunda Uygur ifadesini kaldıran şirket, aynı amacı taşıyan sadece farklı ibarelerle tekrardan patent başvurusunun onayı için sırada.

Huawei Uygur Türklerini Anında Tespit Ediyor
Huawei Uygur Türklerini Anında Tespit Ediyor

Amerika merkezli IPVM şirketi, Huawei’nin patent başvurusunu ortaya çıkardı. Şirket Huawei’nin yaptığının ırkçılık olduğunu belirterek Dünya hükümetlerinin bu konuda önlem almasını dile getiriyor. IPVM’nin çağrısına ilk ses İngiletere’den çıktı.  İngiltere Parlamentosu Dış İlişkileri Komitesi Başkanı Tom Tugendhat bu konuda açıklama yaptı. Net olarak mesaj vermese de dolaylı olarak Huawei ürünlerinin boykot edilmesi gerektiğini ima etti.

Huawei Uygur Türklerini Anında Tespit Eden Yapay Zeka Üretiyor
Huawei Uygur Türklerini Anında Tespit Eden Yapay Zeka Üretiyor

Tom Tugendhat açıklamasında Çin hükümeti Uygur Türklerine zalimce saldırıyor. Çin merkezli teknoloji şirketleri ise bu zalimce saldırıyı destekliyor. Biz tüketiciler ve kullanıcılar hangi ürünü alırken ya da hangi firmayı ödül verirken daha dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor. Bazı Huawei kullanıcıları eğer Çin’de yaşanan olaylara Huawei hükümeti destekleyen adımlar atarsa ürünlerinin satışında büyük bir azalma yaşanır. Kullanıcılar Twetter’da Huawei’nin katlanabilir telefonunu ilginç bulduklarını fakat Uygur Türlerine yeni projesinin patentini alır ve ırkçı bir tarzda kullanırsa telefonu almayacaklarını ve Huawei ürünlerini kullanmayacaklarını açıkladılar. Huawei’ye tepkiler büyüyor. Huawei Uygur Türklerini tespit eden teknolojisinden vazgeçecek mi merakla bekleniyor.

Kaynak
BBC News

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu