Güncel

Hyperloop İnsanlı Testini Gerçekleştirdi

Kurucusunun Richard Branson olduğu Virgin şirketlerin taşımacılık kurallarını değiştirecek bir projesi olan Virgin Hyperloop insanlı test sürüşünü gerçekleştirerek bir ilke imza attı. Tamamlandığında saatte 1000 kilometre hıza ulaşması beklenen aracın ilk insanlı testi Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas şehrinde gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen testlerde Virgin Hyperloop’un Baş Teknoloji Uzmanı Josh Giegel ve Müşteri Deneyim Direktörü olan Sara Luchian yer aldı.

Hyperloop İnsanlı Test
Hyperloop İnsanlı Test Sürüşünü Gerçekleştirdi

Bir tüp içerisinde ilerleyen süper hızlı trene binen ikili saatte 172 kilometre hıza kadar ulaştı. Proje Bakanı Sultan Ahmed Bin Sulayem, yapılan testler sonrasındaki açıklamasında bir tarihe canlı olarak tanıklık etmenin hazzını yaşadığını dile getirdi.

Hyperloop ile Ulaşım Nasıl Olacak?

Hyperloop’un beşinci ulaşım şekli olduğu ifade ediliyor ve projenin tamamlanmasının ardından insan ve kargo taşımacılığında bir devrim yaşanması bekleniyor. Hyperloop tam kapasite ile kullanıma girdiği zaman saatte 1000 km hıza ulaşacak. Bu hıza ulaştığında birçok havayolu şirketinden iki kat, hızlı trenden ise neredeyse dört kat hızlı olacağı düşünülen Hperloop’un New York-Washington arasında bulunan mesafeyi 30 dakikaya indirmesi beklentiler arasında yer alıyor. Abu Dhabi-Dubai arasında sefer yapan trenlerin 1 saat 40 dakika da tamamladığı seferi, Hyperloop’un 12 dakikada tamamlaması bekleniyor.

Hyperloop İnsanlı Test
Hyperloop’un Abu Dhabi-Dubai Arasındaki Mesafeyi 12 dakikada Tamamlaması Bekleniyor

Virgin şirketlerin yapmış olduğu öngörülere göre sistemin 2025 yılına kadar güvenlik onayını almış olacağı düşünülüyor. Ayrıca 2030 yılında da Hyperloop vagonunda yolculuk yapabilecek 10-15 kişiyle ticari operasyonlara başlaması bekleniyor.

Hyperloop İnsanlı Testini Gerçekleştirdi

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu